Poznań wspomina Stanisława Barańczaka

W Poznaniu – rodzinnym mieście zmarłego 26 grudnia Stanisława Barańczaka zaplanowano w najbliższych dniach cykl wydarzeń poświęconych jego pamięci.  To wspólna inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, miasta, Urzędu Marszałkowskiego oraz poznańskich instytucji kultury. Stanisław Barańczak od 2008 roku był także honorowym obywatelem Poznania.

W najbliższą środę , 7 stycznia w poznańskim Collegium Maius odbędzie się  otwarty dla wszystkich wieczór „Stanisławowi Barańczakowi – z wdzięcznością”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 projekcją filmu  o Poecie autorstwa Joanny Malinowskiej (sala Śniadeckich).  Na godzinę 19 zaplanowano czytanie wierszy (hall Collegium Maius) – czytać będą: prezydent Poznania, rektor UAM, poeci, aktorzy, wykładowcy, uczniowie i studenci, przyjaciele. „Gości i publiczność prosimy o przyniesienie swoich ulubionych wierszy Poety, przepisanych ręcznie, skopiowanych – i powieszenie ich na specjalnie przygotowanej ścianie” – zapraszają organizatorzy. Podczas wieczoru wystąpią także Julia Rybakowska, Jarosław Elis, Jacek Skowroński, którzy zagrają  i zaśpiewają utwory skomponowane do tekstów Szekspira i Beatlesów  przełożonych przez Stanisława Barańczaka.  Natomiast na  elewacji wieży CK Zamek wyświetlone zostaną wiersze Poety.

W Collegium Maius od 7 stycznia będzie wystawiona księga kondolencyjna. 9 stycznia zostanie przeniesiona do Teatru Nowego, gdzie od 9 do 11 stycznia zaplanowano pokazy spektaklu Jerzego Satanowskiego „Mister Barańczak”. W gmachu teatru udostępniona będzie także korespondencja Stanisława Barańczaka z Tadeuszem Łomnickim.

Cykl zakończy 29 stycznia spotkanie poświęcone książce „Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka” pod redakcją Piotra Śliwińskiego. Publikacja jest pokłosiem sesji naukowej, która odbyła się w Centrum Kultury Zamek w ramach festiwalu Poznań Poetów w 2013 roku.

(fot. Mariusz Kubik, wikimedia)