Świetna książka dla dzieci Jacka Podsiadły

Jacek Podsiadło – tegoroczny laureat „Silesiusa”, opublikował  niedawno w Biurze Literackim książkę dla dzieci Przedszkolny sen Marianki. Od tego czasu zdążył się już poróżnić z wydawcą, jednak sama książka jest jak najbardziej warta polecenia do wspólnej lektury dzieciom i rodzicom.

Jacek Podsiadło ma już na swoim koncie książkę dla młodzieży. Jego powieść dla chłopców, Czerwona kartka dla Sprężyny, cieszyła się dużym powodzeniem. Swoją najnowszą książkę adresuje do dzieci młodszych a także ich rodziców.

Marianka – dziewczynka o bujnej wyobraźni, przejęta zbliżającym się początkiem roku szkolnego, śni o tym jak będzie wyglądała nauka. Sen jak to sen, odbiega zdecydowanie od polskiej szkolnej rzeczywistości. Do szkoły wyśnionej przez Mariankę, dzieci na pewno biegłyby radośnie, bo  muzyki uczy tam kot Trzpiot, przyrody pająk Wodnik, geografii pies Fafik, a goryl Miki robi za „speca od gimnastyki”.  Ta pisana finezyjnym ośmiozgłoskowcem książeczka zachwyci także dorosłych swoim inteligentnym dowcipem i językową ekwilibrystyką.

W opinii jurora „Silesiusa”Piotra  Śliwińskiego, w „Przedszkolnym śnie Marianki” : Podsiadło w sposób urzekający łączy realia współczesnej szkoły z wyobraźnią, snem, dziecięcym pomieszaniem doświadczeń i marzeń. Marianka – jego medium – należy zarazem „do towarzystwa” dzisiejszego dziecka i do świata literatury. Kojarzy się z kimś znajomym i kimś „przeczytanym”. Autor nie stara się jej „modernizować”, dopasowując do któregoś z obiegowych stereotypów dziecięcości XXI wieku; zostawia szeroki margines na staroświecką wrażliwość, charakterystyczną dla sześciolatki ciekawość świata, spontaniczność i pragnienie kontaktu z własną przyszłością.

Znajduje również miejsce na lęk – i sposób na jego zażegnanie. Dokonuje tego poprzez ciepły humor, nie zaś poprzez próbę zaaplikowania jakiejś złotej myśli, która byłaby w stanie unieszkodliwić czające się, nieznane zło. Jeśli coś krzepi, to odkrycie, że w świecie nie jest się samemu, a przede wszystkim, że odmienność zachowań to nie powód do niepokoju, lecz zachwytu. W świecie różnorodnym Marianka odnajdzie swoje miejsce.

Ksiazka__Przedszkolny_sen_Marianki__205x287_stronypodsiadło22

Jacek Podsiadło, Przedszkolny sen Marianki, Biuro Literackie, Wrocław 2015