Festiwal Miłosza

W najbliższy czwartek w Krakowie rozpocznie się czterodniowe święto poezji, czyli Festiwal Miłosza. Jego program jest jak zwykle bogaty.

Festiwal Miłosza jest organizowany co dwa lata. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety Czesława Miłosza Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu, noszącą tytuł Zniewolony umysł.

Tegoroczna edycja nosi tytuł Księga Olśnień
W ciągu czterech dni festiwalowych czekają nas liczne spotkania autorskie i debaty. Wśród festiwalowych gości poeci z całego świata:Jurij Andruchowycz, Xavier Farré, Robert Hass, Marie Lundquist, Valzhyna Mort, Alice Oswald, Ruth Padel, Kornelijus Platelis, Aleś Razanaŭ, Charles Simic, Uroš Zupan. Poezję polską reprezentować będą m.in.Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Wioletta Grzegorzewska, Klara Nowakowska, Marta Podgórnik, Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Dariusz Sośnicki i Dariusz Suska

Największą atrakcją Festiwalu są oczywiście spotkania poetyckie .Ich cykl otworzy wieczór zatytułowany „Księga olśnień″, w którym udział wezmą wszyscy zaproszeni poeci.

Piątkowy wieczór poetycki to „Requiem dla poetów″, spotkanie poświęcone pamięci i twórczości tych, którzy odeszli: Seamusa Heaneya, Marka Stranda, Stanisława Barańczaka, Tomaža Šalamuna, Juana Gelmana, Tadeusza Różewicza, Philipa Levine’a i Tomasa Tranströmera.

W sobotę  organizatorzy proponują maraton poetycki „Republica Poetica″ z udziałem hiszpańskojęzycznych gości z Chile, Hiszpanii i Meksyku oraz polskich poetów. W niedzielę zaś koncert Jurija Andruchowycza i Karbido w Klubie Re.

Równolegle do Festiwalu w Krakowie odbędzie się także II Międzynarodowa Konferencja Haiku, której ważnym punktem będzie wykład Agnieszki Żuławskiej-Umedy „Haiku w kręgu zainteresowań Czesława Miłosza″.

Szczegółowy program na stronie festiwalu