„Czym jest poezja dziś?

Nakładem wrocławskiego Wydawnictwa  Warstwy 21 maja ukaże się pierwszy zeszyt, będący zapisem spotkania ubiegłorocznego laureata „Silesiusa” Darka Foksa i Andrzeja Sosnowskiego, które odbyło się w ramach cyklu „Pracownia Poetycka Silesius”.

Pracownia Poetycka Silesius to projekt artystyczny związany z przyznawaną przez Miasto Wrocław Nagrodą Poetycką Silesius. Koordynatorzy Pracowni Anna Kałuża i juror nagrody „Silesius” Grzegorz Jankowicz zaprosili nominowanych lub nagrodzonych w konkursie poetów do napisania i publicznego wygłoszenia wykładów pod wspólnym tytułem: „Czym jest poezja dziś?”

22 maja, w przeddzień tegorocznej Gali „Silesiusa”, we wrocławskiej Mediatece, odbędzie się drugie spotkanie w ramach  cyklu, w którym wezmą udział Piotr Matywiecki, Edward Pasewicz i Kira Pietrek.

Ze wstępu Koordynatorów Pracowni:

Poezja nie musi być głosem dobiegającym z samotni, głosem wyczekującym na muzy, a pracownia – pustelnią lub rajskim ogrodem. Zastanawiając się nad możliwościami dzisiejszego wiersza, przyglądając się współczesnym koncepcjom poezji (formułowanym przez samych twórców), chcemy stworzyć warunki komunikacyjne i społeczne, w których wiersz niejako uzbroi się do walki z hegemonicznymi siłami współczesnego świata. Bez określenia roli, jaką poezja może odegrać w gwałtownie zmieniającej się kulturze, bez zarysowania choćby prowizorycznych dróg jej rozwoju, utraci ona swą pozycję wśród innych form artystycznej komunikacji. Zostanie całkowicie podporządkowana siłom medialnym i ekonomicznym, które – podległe innej niż literacka logice – osuszą jej źródła.

(…)

Podczas naszych spotkań poetki i poeci prezentują swoje rozważania na temat miejsca i roli poezji we współczesnym świecie. Czym dziś jest i czym może być poezja? Pytanie naiwne? Tylko na pozór. W naszym przekonaniu właśnie tak oczywiste kwestie mogą zmusić zarówno twórców, jak i czytelników do eksperymentalnego myślenia o roli poezji we współczesnym obiegu kulturowym.

 

Andrzej Sosnowski

Urodzony w 1959 roku. Poeta, tłumacz, anglista, pracownik redakcji „Literatury na Świecie”.

Zadebiutował w 1992 roku tomem poetyckim Życie na Korei. Opublikował m.in. zbiory poezji: Taxi (2003) Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi (2005), Po tęczy (2007), poems (2010), Sylwetki i cienie (2012), Dom ran (2015). Jest także autorem tomów prozy poetyckiej: Nouvelles impressions d’Amérique (1994), Konwój. Opera (1999) oraz zbiorów tekstów krytycznych: „Najryzykowiej” (2007), Stare śpiewki (sześć godzin lekcyjnych o poezji) (2013).

Laureat wielu literackich nagród m.in. Nagrody Kościelskich (1997), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2008), Nagrody Literackiej Gdynia (2013). Mieszka w Warszawie.

Darek Foks

Urodzony w 1966 roku. Poeta, prozaik, scenarzysta, redaktor działu prozy w miesięczniku literackim „Twórczość”.

Opublikował m.in. zbiory poetyckie: Wiersze o fryzjerach (1994), Misterny tren (1997), Ezra Pub (1998), Ustalenia z Maastricht (2006), Sigmund Freud Museum (2010), Liceum (2012), Rozmowy z głuchym psem (2013) i Tablet taty (2015). Jako prozaik jest autorem książek: Pizza weselna (2000), Mer Betlejem (2003), Co robi łączniczka (2005), Wielkanoc z tygrysem (2008), Kebab Meister (2012) i Susza (2014).

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014), którą otrzymał za całokształt twórczości. Mieszka w Skierniewicach.

 

Darek Foks, Andrzej Sosnowski „Pracownia Poetycka Silesius”, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2015