Imieniny Jana Kochanowskiego

20 czerwca Biblioteka Narodowa zaprasza do Ogrodu Krasińskich w Warszawie na 4. edycję Imienin Jana Kochanowskiego. Tematem przewodnim 4. edycji Imienin będzie twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, jednych z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.

W programie znalazły się między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Jan Gondowicz, Klara Kopcińska i Robert Pruszczyński będą rozmawiać o „Wykładzie profesora Mma” z 1953, w trakcie literackiego meczu aktorzy i dziennikarze zmierzą się z fragmentami powieści Stefana Themersona.

Themersonowie to także autorzy bajek dla dzieci, przewidziano więc wydarzenia adresowane do najmłodszych. Inscenizację „Święty Franciszek” na podstawie opery Stefana Themersona wyreżyseruje Tomasz Cyż, a Józef Wilkoń poprowadzi zajęcia zatytułowane „Wilkoń i Wilk”. Poza tym, odbędą się również warsztaty z elementami biblioterapii oraz „Koncercik na oko i ucho” z udziałem  dzieci.

Program zakończy się wieczornym koncertem zespołu Mitch & Mitch.

Warto zwrócić uwagę na zaplanowane przez organizatorów dyskusje, czasem wykraczające daleko poza granice zakreślone przez temat przewodni. Ich uczestnicy będą szukali odpowiedzi między innymi  na pytania: Kiedy awangarda jest awangardowa? Czy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie?

Oto niektóre z proponowanych wydarzeń:

14.00 – „Czy pisarze lubią krew?” – Rozmowa z Elżbietą Cherezińską i Szczepanem Twardochem o powieści historycznej, okrucieństwie i popkulturze. Prowadzenie: Miłada Jędrysik.

14.00 – „Czy powieści Stefana Themersona są awangardowe?” – Rozmowa z Janem Gondowiczem i Klarą Kopcińską o wywrotowym potencjale powieści. Prowadzenie: Robert Pruszczyński.

16.00 – „Fabularny przewodnik po ostatnich pożegnaniach” – spektakl Klubu Komediowego.

17.00 – Mecz literacki na utwory Stefana Themersona oraz poetów awangardowych poprowadzi dziennikarz Grzegorz Markowski. Udział biorą: Iwona Bielska, Joanna Brodzik, Urszula Dudziak, Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Marian Opania, Katarzyna Warnke, Zbigniew Zamachowski i inni.

19.00 – „Po co są nagrody literackie?” – rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz, Jackiem Dehnelem i Szymonem Kloską. Prowadzenie: Justyna Sobolewska.

20.00 – „Pieśń świętojańska o sobótce” – tekst Jana Kochanowskiego w aranżacji Magdaleny Tejchmy wykona Ania Rusowicz.

Szczegółowe informacje na stronie Biblioteki Narodowej