Zwykłe czynności (poetyckie)

(Po)między  Mirosławy Piaskowskiej – Majzel (Forma) – to kolejna książka poetycka autorki Portretów prowincjonalno-gminnych i Ulicy Golgoty.

Tym razem poetka wprowadza czytelnika w świat zwykłych, codziennych czynności, a pomiędzy nimi próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co kształtuje współczesną rzeczywistość, czy świat miniony (w tym kultura i religia), czy tylko my sami – pozbawieni korzeni, a przez to tożsamości. Jest więc w tym tomie refleksja na temat kondycji człowieka, przyczyny samotności i powody zagubienia.

Prosty na pozór świat, trudne odpowiedzi, a nawet ich brak zapisane zostały w prostej, wręcz ascetycznej formie, pozbawionej wyszukanych metafor. Lakoniczny często język zbliża nas do równie lakonicznej codzienności.

Za pomocą lapidarności językowej autorka podejmuje próbę wędrówki po tym, co zwyczajne i nazywając zwyczajność, kreuje świat niezwykłości, który istnieje obok świata tu i teraz.

Mirosława Piaskowska- Majzel (ur. w 1966 r. w Gryfinie) – poetka, prozaiczka, nauczycielka języka polskiego, wieloletnia konsultantka do spraw języka polskiego, autorka wielu książek metodycznych, redaktor naczelna „Zachodniopomorskiego Miesięcznika Oświatowego REFLEKSJE” (2000-2005). Wydała tomy poetyckie Portrety prowincjonalno-gminne (2002) i Ulica Golgoty (2007).