Koncepty Bąka

Nowa książka Tomasza Bąka (laureata Silesiusa za debiut z roku 2012) – [beep] Generation (WBPiCAK). 

O debiutanckiej „Kanadzie”  Bąka tak pisała Anna Kałuża w Tygodniku Powszechnym:„Jego książka odznacza się niezwykłym wprost szwungiem językowym. Jest też chyba pisana w najmodniejszy ostatnio sposób: wiersz przypomina mikser, w którym miesza się frazy, bon moty, fragmenty reklam, szyldy, języki, które się po prostu słyszy „na mieście”. Bąk mógłby równie dobrze ze swoich wierszy uczynić akcję slamową, bo liczy się w nich błyskotliwe zgranie kilku myśli-formuł, dowcip, pomysłowość językowa nastawiona na koncept.

Są one wyraźnie „mówione”, zdanie przeskakuje od puenty do puenty, od żartu do żartu, od paradoksu do paradoksu. Charakterystyczny jest też podmiot: energetycznie rozgadany, krytyczny i prześmiewczy. Wyróżnia go nie tylko retoryczna sprawność, zasobna głowa w niczym nie ustępuje tu zasobnemu językowi.

Rozmach problemowy wierszy z tomu „Kanada” jest także dosyć szeroki. Bąk tworzy więc coś, co nazwałabym globalną poezją.

Choć daje nam kilka „polonistycznych” linków do Marcina Świetlickiego, Zbigniewa Herberta czy Miłosza Biedrzyckiego, to pojemność i zakrój odwołań religijnych, sportowych, politycznych, obyczajowych zdecydowanie wykracza poza kulturowe sprawy lokalne”.

 

Tomasz Bąk (ur. 1991 w Tomaszowie Mazowieckim) – poeta, autor książki poetyckiej Kanada (2011). Laureat Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2012 w kategorii debiut. Mieszka w Łodzi.

 

Yes! I’m a long way from home

Teraz jest czas na panikę – drugi

zawał w twoich rękach, czytelniku.

 

Zapraszam cię na sound ostateczny,

zapis moich złudzeń na stadionach świata:

 

gdzie zmienia się optyka po neuroleptykach;

gdzie „idź się wykąpać” oznaczać może gwałt;

 

gdzie wciąż trwa wojna niskiej intensywności;

gdzie naturalny efekt pocałunku słońca masz za hajs;

 

gdzie żelazna logika dwuwartościowa przepoczwarza się

w wykonaną z giętkiego alu logikę bezwartościową;

 

gdzie resztki wiary w życie pozadragowe

na dnie designerskiej kiepownicy;

 

gdzie pożyczki dla każdego pod zastaw wszystkiego;

gdzie wżer PMA w moim DNA;

 

mój tatuaż z Bogiem na tle niewidzialnej ręki rynku.

(fragment książki)