Festiwal Szymborskiej


Festiwal Wisławy Szymborskiej rozpoczął się właśnie w Bolonii. Potrwa do 14 maja.

W programie Festiwalu znajdzie się konferencja naukowa, wystawa kolaży Szymborskiej oraz wieczór poetycki i koncert Tomasza Stańki.

Krajowe obchody zapoczątkują wydarzenia w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie. 11 czerwca odbędzie się wręczenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – otrzyma ją autor najlepszego tomiku poetyckiego, a dzień później nastąpi premiera dokumentu o poetce „Napisane życie″ w reżyserii i według scenariusza Marty Węgiel.

Ten portret filmowy jest złożony w dużej mierze z materiałów archiwalnych i wypowiedzi poetki. Film, oprócz Fundacji Wisławy Szymborskiej, wyprodukowali: Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Telewizja Polska S.A.

W „Napisanym życiu″ wypowiadają się przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki (m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek, Joanna Szczęsna), ale przede wszystkim – ona sama.

Zdjęcia z archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej mają pozwolić widzom wejść w prywatny, mniej znany świat noblistki. Dzięki nagraniom z telewizyjnych archiwów można będzie usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu – historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie skłaniają do refleksji o pisaniu i poezji.

Rok jubileuszowy zamknie koncert i wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – 10 grudnia, czyli dokładnie w tym dniu, w którym Szymborska otrzymała Nobla.