Do wieńca wspomnień czyli Bohdan Butenko

Do wieńca wspomnień czyli Bohdan Butenko (Iskry). 

Mistrz kreski i słowa, Bohdan Butenko, zaprasza nas do satyrycznej gry żeńskimi  imionami. Czerpiąc z własnych, długoletnich obserwacji zachowań płci pięknej, przypisał imionom kobiecym cechy charakteru. Często złośliwie, czasami z czułością, ale zawsze z humorem podchodzi do interpretacji Hań, Ań, Zoś, Agnieszek…

Kpiarskie wierszyki są zilustrowane wspaniałymi rysunkami i kolażami.

Bohdan Butenko – urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Spędził tam jednak tylko 8 lat swojego życia, bo już jesienią (październik) 1939 roku – miesiąc po wybuchu II wojny światowej – przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj.

Ukończył najpierw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Szuk Plastycznych (1955). Tam właśnie bronił dyplomu w pracowni Jana Marcina Szancera, wykonując ilustracje do książki pod tytułem „Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle” (autor: Mikołaj Leskow).

W roku ukończenia studiów, Bohdan Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia (1955) i to on zatwierdzał projekty graficzne książek, które trafiły później do druku. W NK pracował blisko 10 lat.

Od roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek różnych pisarzy (zarówno w kraju, jak i za granicą) i stał się także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji.  Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży – „Miś”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Świerszczyk”. Jego ilustracje pojawiały się także w „Świecie Młodych”, a przygody „Gapiszona” zostały zekranizowane.