Wesele lekturą na Narodowe Czytanie

Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 – ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania prezydent zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy.

Do 15 lutego 2017 r. każdy mógł zagłosować na ulubioną lekturę poprzez ankiety zamieszczone na stronie www.prezydent.pl oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościach: na Facebook i na Twitterze.

Można było wybierać spośród czterech utworów: Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, Pamiątek Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego i Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

„Wesele” –  wystawiono po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. W swoim dramacie Wyspiański opisał autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub miał miejsce 20 listopada 1900 roku w bazylice NMP w Krakowie, wesele zaś odbyło się w Bronowicach.

]