Księga miłosierdzia Leonarda Cohena

Biuro Literackie zapowiada pierwsze polskie wydanie Księgi miłosierdzia Leonarda Cohena w mistrzowskim przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego.

Na zbiór psalmów kanadyjskiego barda złożyły się teksty przepełnione uwielbieniem i gniewną rozpaczą, zwątpieniem, ale także zawierzeniem. Przemawiając z samego serca współczesnego świata, zachowując jednocześnie bliski kontakt z długą tradycją pieśni religijnej, Cohen pozwala dojść do głosu najgłębszym i najsilniejszym ludzkim intuicjom.

Cohen sam mówił o sobie:  przede wszystkim jestem poetą. Pierwszy tomik poezji wydał w 1956 r., pierwszą powieść w 1963, pierwszą płytę („Songs of Leonard Cohen”) w 1967 i natychmiast okrzyknięto go niekwestionowanym talentem muzycznym.
Choć nauczył się grać na gitarze w wieku trzynastu lat, a wcześniej zaczął pisać piosenki, początkowo traktował muzykę w sposób czysto rekreacyjny i nie zamierzał zostać piosenkarzem. Nigdy też nie był wybitnym instrumentalistą. Przypadkową sławę przyniosła mu piosenka Suzanne, której profesjonalną wersję nagrała folkowa piosenkarka Judy Collins. Utwór ten stał się radiowym przebojem roku 1965. Judy Collins wprowadziła Cohena w środowisko muzyki folk. Pierwszy publiczny występ Leonarda Cohena jako piosenkarza miał miejsce 30 kwietnia 1967 roku w Town Hall w Nowym Jorku, na koncercie charytatywnym na rzecz organizacji domagającej się zaprzestania prób z bronią jądrową (The Committee for a SANE Nuclear Policy). Judy Collins namówiła Cohena, by wystąpił z nią na Newport Folk Festtival w 1967. Wydany w tym samym roku album Songs of Leonard Cohen zawiera takie przeboje artysty jak: Suzanne, Sisters of Mercy, So Long, Marianne, Hey, That’s No Way to Say Goodbye. Album odniósł wielki sukces.