Poezje Władysława Broniewskiego

Text_2

Wierszem przez życie. Poezje Władysława Broniewskiego (Iskry) – Zbiór sześćdziesięciu najbardziej charakterystycznych dla poety utworów poetyckich ze wszystkich okresów jego życia.

Jak napisał autor wyboru: „Utwory, które wybrałem do tego tomu, mają pokazać Broniewskiego kompletnego, autora wierszy, które nadal nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Poetę walki i miłości, poetę wielkich nadziei i gorzkiej rezygnacji, kiedy wreszcie zrozumiał, jak bardzo został oszukany. Poetę nękanego dramatami i nałogiem”.

O Broniewskim pisał w Newsweeku Łukasz Saturczak: „W całej polskiej historii XX-wieku żaden inny pisarz nie unosił się honorem bardziej niż Władysław Broniewski. Choć jeśli dla kogoś dalej pozostaje on przede wszystkim poetą z sowieckiego dworu, który oddawał cześć generalissimusowi, uzna to, co napisałem, za mało zabawny żart.

Jednak w ostatnich latach to się zaczyna wyraźnie zmieniać. Nic dziwnego: młodszemu pokoleniu Broniewski już nie kojarzy się z akademiami ku czci władzy ludowej. Mniej rażą okolicznościowe ody wiernopoddańcze, za to bardziej pociąga autentyczna lewicowa wrażliwość. I nieco straceńcza legenda. Na wydanej przez galerię Raster płycie „Broniewski” wiersze poety śpiewają Marcin Świetlicki, Pidżama Porno, Budyń czy Pustki. Jego portret maluje najgłośniejszy malarz młodszego pokolenia, Wilhelm Sasnal”.

Komentarze

komentarzy

Powiązane wpisy

Udostępnij