Znamy rozstrzygnięcia w tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Tom „Krematoria I. Krematoria II” (Austeria) Krzysztofa Siwczyka otrzymuje Silesiusa w kategorii Książka roku. „polski wrap” (WBPiCAK) – zmarłej w lipcu tego roku Marty Stachniałek – jury uznało za najlepszy debiut 2021. Przypomnijmy, że wcześniej, bo już w maju podczas Festiwalu Silesius, poznaliśmy laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Marcin Sendecki.

Krzysztof Siwczyk debiutował w połowie lat 90. tomem „Dzikie dzieci”, z kolei „Krematoria I. Krematoria II” to już szesnasta książka poetycka w dorobku poety. Jego imponującą bibliografię uzupełniają też teksty eseistyczne i krytyczne, które przyniosły autorowi m.in. Nagrodę Literacką Gdynia. Jego twórczość poetycka wcześniej doceniona została m.in. Nagrodą Kościelskich. Do Silesiusa Siwczyk nominowany był już czterokrotnie, wcześniej w latach 2011, 2015 i 2019. Szerszej publiczności może być znany z głównej roli w filmie „Wojaczek” Lecha Majewskiego. Pracuje w Instytucie Mikołowskim, do 2021 pełnił rolę dyrektora artystycznego Festiwalu Miłosza w Krakowie.

Marta Stachniałek (1985–2022) książkę poetycką  opublikowała stosunkowo późno, choć jej pierwsze próby poetyckie sięgały początków poprzedniej dekady. Tom „polski wrap” w tym roku otrzymał także Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego. Autorkę na gali reprezentowała jej mama.

Marcin Sendecki od lat wymieniany jest jako jeden z najwybitniejszych poetów swego pokolenia. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był związany ze środowiskiem „bruLionu”. Debiutował tomem „Z wysokości” (1992). Za tomy „Trap”, „22”, „Pół” i „Farsz” był nominowany (w latach 2009, 2010, 2011 i 2012) do Silesiusa, którą otrzymał w 2015 za tom „Przedmiar robót”. W 2017 został natomiast laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, gdzie doceniono jego kolejny tom „W”, rok wcześniej przyznano mu Nagrodę „Odr”. Ostatnio, w 2020 roku, wydał  tom „Do stu”. Jest ponadto redaktorem antologii  „Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku” z 2010 roku oraz autorem przekładów z angielskiego – tłumaczył m.in. utwory Paula Bowlesa i Jamesa Schuylera.

Wyboru dokonało jury w składzie: Piotr Śliwiński (przewodniczący), Monika Glosowitz, Tomasz Kunz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych i Paweł Próchniak.

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Operatorem Nagrody jest Wrocławski Dom Literatury.