Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2016

Z natury swojej wiersz i jego twórca są pierwszymi i najważniejszymi strażnikami języka narodowego, który stanowi fundament istnienia społecznej wspólnoty. To w wierszach objawiają się zmiany zachodzące w naszej świadomości, i to w wierszach osadzają się ślady teraźniejszości, która przemijając, nieustannie buduje świadomość kolejnych pokoleń.

Współczesna poezja polska, będąc zjawiskiem naturalnym, wielogłosowym i wybitnym, doskonale wypełnia przynależne jej obowiązki.

Twórczość jej klasycznych już przedstawicieli oraz reprezentantów pokoleń młodszych jak najsłuszniej cieszyła się i cieszy intensywnym zainteresowaniem i wysoką oceną w Polsce i poza jej granicami. Dowodzą tego liczne najważniejsze międzynarodowe nagrody trafiające w ręce polskich poetów, wciąż pojawiające się wydania tłumaczeń wierszy pojedynczych autorów i antologie przekrojowo przedstawiające naszą lirykę. W samej Polsce ostatnich kilkanaście lat to czas bezprecedensowego rozkwitu poetyckich wydawnictw, festiwali i nagród, które cieszą się zainteresowaniem tak wśród specjalistów (krytyków i badaczy uniwersyteckich) czy samych poetów (co po ludzku całkiem zrozumiałe), ale przede wszystkim pośród  tak zwanych zwykłych (a naprawdę to niezwykłych) czytelników i miłośników.

Pośród wspomnianych nagród do najważniejszych i najlepiej rozpropagowanych należy Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius”, która istnieje od ośmiu już lat. A w związku z tym, że Wrocław w roku 2016 jest Europejską Stolicą Kultury, niemal oczywistą koniecznością staje się zorganizowanie wokół tej nagrody cyklu spotkań, które przybiorą formę Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2016.

Lista autorów, których z racji wysokiej jakości pisanych przez nich wierszy należy uznać za wartych przedstawienia podczas MFPS 2016, liczy sobie na pewno grubo ponad 100 nazwisk. Bynajmniej nie stoi to w sprzeczności z postrzeganiem poezji jako dziedziny elitarnej, wyjątkowej, do której wstęp mają tylko niektóre duchy najwyższe. Tak zapewne się stanie w perspektywie nadchodzącego czasu – ostaną się głosy najwyrazistsze, gwiazdy pierwszego wskazania zblakną, z zapomnienia wydostane zostaną nazwiska niegdyś niedostrzeżone. Ale to kwestia przyszłości. Teraz publiczność festiwalu powinna móc się cieszyć obecnością kilkudziesięciu autorek i autorów, w których słowa warto się wsłuchać z uwagą, bo niosą ze sobą piękno, mądrość i niepokój oraz zaproszenie do odkrywania wciąż nowych poetyckich lądów.

Na MFPS 2016 złożą się klasyczne spotkania autorskie z polskimi i zagranicznymi poetami; panele uniwersyteckich znawców tajników liryki; koncerty muzyczne, których poezja będzie już to patronką, już to pełnoprawną uczestniczką; lekcje dla gimnazjalistów dające pierwsze zachęty i podpowiedzi, jak obcować z wierszami; cykl konwersatoriów krytycznoliterackich dla studentów; warsztaty translatorskie dla młodych tłumaczy pragnących zająć się przekładaniem wierszy; szkolenia dla prowadzących i uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki. Tym oczywistym niejako sposobom pokazywania poezji towarzyszyć będą nieco mniej ortodoksyjne formy propagowania liryki: specjalne festiwalowe radio internetowe, które umożliwi uczestnictwo w spotkaniach festiwalowych także tym, którzy bezpośrednio na nich obecni być nie mogą; nocny Hyde Park poetycki, czyli wielkie spotkanie offowo-nowinkowe; okołopoetycka gra miejska oraz Mistrzostwa Amatorów i Zawodowców Słowa w scrabble’ach.

Włączenie MFPS 2016 – którego organizatorzy czerpią z doświadczeń i dokonań już funkcjonujących festiwali poetyckich Wrocławia, Poznania, Gdańska, Lublina i Krakowa – w cykl spotkań organizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz połączenie go z uroczystościami przyznania najważniejszej polskiej nagrody poetyckiej, jaką jest Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius”, z pewnością przyczyni się do podniesienia prestiżu tych dwóch wydarzeń, ale – co chyba najważniejsze – samej poezji polskiej da dodatkową okazję do prezentacji jej najwspanialszych, najbardziej interesujących dokonań.

 

Marcin Baran

Dyrektor programowy

 

FOT. Krzysztof Dubiel

Dodaj komentarz