Minął piąty dzień festiwalu poezji Silesius – relacja

 

Minął bezpowrotnie piąty dzień festiwalu poezji SILESIUS. Za nami Lekcje Poezji dla uczniów gimnazjum, dyskusje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, koncerty w Synagodze Pod Białym Bocianem i spotkania – z poetami, autorami nominowanymi do nagrody Silesius, a nawet… z duchami. 

Dzień rozpoczął się od wrocławskiego Gimnazjum nr 13, gdzie w cyklu Lekcje Poezji po raz kolejny uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez współczesnych specjalistów od wiersza – tym razem nauczycielami wprowadzającymi w świat poezji byli Piotr Matywiecki („Poeta – kto to, po co to, na co to?”) i Marcin Sendecki („Co autor ma wspólnego z wierszemczy wiersz może żyć niezależnie od swego twórcy?”) . Przed południem odbyło się również drugie konwersatorium przygotowane przez profesora Piotra Śliwińskiego, pod tytułem Krytyka i liryka. Na temat „Czy to wiersz, czy piosenka?” o gatunkach lirycznych ze studentami rozmawiali Adam Poprawa i Marcin Świetlicki. Dyskusja toczyła się wokół odwiecznych związków muzyki i poezji, czytano też teksty Beatlesów, a spotkanie miało charakter rockandrollowo-liryczny.

Po południu w sali Synagogi Pod Białym Bocianem można było doświadczyć poezji Krystyny Miłobędzkiej. Podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Jarosława Borowca znawcy i krytycy literaccy: Anna Kałuża, Piotr Matywiecki i Marcin Sendecki próbowali odpowiedzieć na pytania na temat osobności, czy odrębności jej poezji. Rozmawiali o minimalizmie językowym jej wierszy, o awangardowym podejściu do słów. Spotkaniu towarzyszyła koncertowa instalacja audio „Tyle tego ty”. Koncert był prosty w formie i bardzo mocny w treści. Krystyna Miłobędzka czytała swoje wiersze, a właściwie mówiła je z pamięci przy akompaniamencie klarnetu, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych. Oprawa muzyczna autorstwa Wacława Zimpela idealnie komponowała się z tekstami, a całość stworzyła atmosferę trudną do opisania, magiczną, opowieść trafiającą w serce z niezwykłą siłą.

W Mediatece odbyło się spotkanie z cyklu Salon Silesiusa, w którym uczestniczyli nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2016 za książkę debiutancką: Mateusz Andała, Aldona Kopkiewicz, Piotr Przybyła i prowadzący Adam Poprawa. Z kolei późnym wieczorem wrocławska Synagoga zamieniła się w prawdziwą świątynię poezji. Wszystko to za sprawą znamienitych gości, którzy współtworzyli Czytanie z duchami. Jacek Dehnel, Marzanna B. Kielar, Jerzy Kronhold, Jacek Łukasiewicz, Krzysztof Siwczyk, Stanisław Stabro, Janusz Szuber (na ekranie) i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki głosem prowadzącego Wojciecha Bonowicza czytali wybrane przez siebie wiersze takich klasyków jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert czy Tadeusz Różewicz. Przypomniano też twórczość Adama Ważyka, Józefa Czechowicza, Aleksandra Wata, Mieczysława Jastruna, Jerzego Ficowskiego czy Zuzanny Ginczanki. Na koniec poeci przeczytali własne wiersze, również dotąd niepublikowane. Całości wtórował znakomity Joachim Mencel, hipnotyzujący publiczność kunsztem gry.

Dziś przed nami jeszcze mecz piłkarski Poeci kontra Krytycy, Wolna amerykanka bezsennej poezji, a jutro kolejne warsztaty, spotkania i Gala wręczenia Nagrody Poetyckiej Silesius 2016.

Pełen program festiwalu: http://silesius.wroclaw.pl/festiwal/program/

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/596315070527026/