Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS

 

Weekend festiwalu poezji SILESIUS obfitował w liczne wydarzenia poetyckie i okołopoetyckie. Piątek trzynastego był dniem szczęśliwym, a to za sprawą spektakularnie zwyciężonego przez Poetów meczu piłkarskiego, z kolei w sobotę podczas emocjonującej gali poznaliśmy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Oprócz warsztatów w cyklu Lekcje Poezji „Praktyka poezji” z krakowskim poetą i publicystą Wojciechem Bonowiczem, warsztatów Blisko wiersza z Karolem Maliszewskim i Tomaszem Kunzem dla członków Dyskusyjnych Klubów Książki, były też kolejne dyskusje Krytyka i liryka z udziałem Adama Kaczanowskiego i Jasia Kapeli – „Pan poeta a pop”, gdzie rozmawiano o kulturze popularnej w poezji i sile komizmu, a także figurze trolla w baśni jako punkcie wyjścia do dzisiejszego zjawiska „trollowania”.

Mieliśmy okazję porozmawiać z nominowanymi i laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w cyklu Salon Silesiusa. Ponadto na stadionie Oławka przeżyliśmy wspólnie historyczną chwilę. W meczu piłkarskim Poeci kontra Krytycy po raz pierwszy od siedmiu lat to Poeci zwyciężyli przewagą 17:6 (wcześniej rokrocznie rozgrywano je w Poznaniu). A zagrali: w reprezentacji Poetów – Grzegorz Hetman, Jacek Bierut, Marcin Kurek, Karol Pęcherz, Adam Kaczanowski, Karol Maliszewski, Przemysław Witkowski, Piotr Makowski, Kamil Zając, Robert Rybicki, Aleksander Wenglarz, Marcin Żuk, Marcin Wokan, w drużynie Krytyków – Grzegorz Czekański, Paweł Mackiewicz, Jakub Skurtys, Wojciech Koryciński, Karol Poręba, Krystian Ławreniuk, a także dwie krytyczki – Natalia Waligóra i Barbara Elmanowska.

Spotkanie o jakkolwiek enigmatycznie brzmiącej nazwie Wolna amerykanka bezsennej poezji przypomniało żywą moc słowa poetyckiego. W Bitwie na 7 słów zmagano się z ograniczoną liczbą wyrazów i czasu na napisanie wiersza, natomiast duety liryczno-muzyczne rywalizowały w melorecytacyjnych aranżacjach autorskich utworów, które głosami publiczności zwyciężył Szymon Słomczyński. Noc zakończyła się koncertem duetu Kopyt / Kowalski.

Tuż po spotkaniu „Co tłumaczy poeta” z Miłoszem Biedrzyckim, Tadeuszem Pióro i Arturem Szlosarkiem, można było uczestniczyć w dyskusji na temat kondycji poezji współczesnej w przestrzeni społecznej. Wśród gości byli Konrad Góra, Marcin Hamkało, Tadeusz Pióro, Jaś Kapela, Szczepan Kopyt i Przemysław Witkowski, spotkanie poprowadzili Jacek Bierut i Piotr Kępiński.

Kapela, Kopyt i Witkowski wystąpili w damskich sukienkach demonstrując tym samym przeciwko nadreprezentacji mężczyzn w poetyckim światku. Ten swoisty performance wywołał żywiołową dyskusję na temat parytetów.

Podczas sobotniej gali wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Julian Kornhauser odebrał statuetkę za całokształt twórczości. Nagrodę za książkę roku otrzymała Barbara Klicka za „Nice”, a za debiut nagrodzono Aldonę Kopkiewicz, autorkę tomu „Sierpień”. Po teatralnej recytacji przez aktorów najważniejszych wierszy, publiczność wzruszyła obecność na sali Juliana Kornhausera oraz przemówienie jego syna Jakuba Kornhausera, który powiedział: – „Chciałem serdecznie podziękować, że jesteście dziś z moim tatą i możemy przy takiej okazji razem świętować . Tato zawsze uważałem, że twoja twórczość powinna tak właśnie zostać doceniona. Jesteś świetnym poetą!”.

Festiwal zakończył się w niedzielę warsztatami z Marcinem Sendeckim i Karoliną Felberg-Sendecką; Literacką grą miejską; spotkaniem z laureatami nagród Silesius; rozmową na temat Poezji, poznania, prawdy i Boga, czyli słów wagi superciężkiej; Wielkim Turniejem Amatorów i Zawodowców Słów – tutaj poeci przegrali ze scrabblistami; i wreszcie bardzo interesującym spotkaniem z Andrzejem Stasiukiem i Wojciechem Kuczokiem – prozaikami, którzy przeżyli romans z poezją. Autorzy w trakcie rozmowy ze sporą dozą dystansu przeczytali swoje niegdysiejsze wiersze.

Wszystkim gościom i uczestnikom festiwalu bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz