Program

4. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI SILESIUS, 14–19 MAJA 2019
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

14 MAJA 2019 (WTOREK)

15.00 Atak poezji – performance Teatru Ej Aj, który skonfrontuje wrocławian korzystających z Przejścia Świdnickiego, jednego z najczęściej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych w mieście, z poezją

16.45 Listy Rafała Wojaczka do matki – wernisaż wystawy korespondencji wybitnego poety związanego z Wrocławiem, która zainauguruje działalność „Galerii w oknie”, nowej inicjatywy literacko-artystycznej Klubu Proza

17.00 Eseje Tymoteusza Karpowicza (premiera) – spotkanie wokół publikacji Wydawnictwa Warstwy z udziałem redaktorki tomu – Joanny Roszak – oraz Jana Stolarczyka, przyjaciela Karpowicza i długoletniego redaktora jego pism.
Prowadzenie: Bartosz Małczyński

18.30 Nietłumaczone: Żadan – z Serhijem Żadanem, wybitnym ukraińskim poetą i prozaikiem, laureatem m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, o poezji porozmawia Bohdan Zadura, dwukrotny laureat Silesiusa z 2011 (Książka roku) i 2018 roku (całokształt).
Tłumaczenie: Olga Chrebor

21.00 Awangardowo i poetycko: Przepych & Pochwalone – awangardowo i poetycko, ale też alternatywnie i punkowo zagrają dwie formacje: wrocławski duet Przepych oraz doskonale znana ze współpracy z poetkami punkowo-folkowo-feministyczna grupa Pochwalone
Współorganizator: Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

15 MAJA 2019 (ŚRODA)

10.00–13.00 Warsztaty translatorskie z Petrem Hrušką i Leszkiem Engelkingiem – zajęcia dla studentów bohemistyki z udziałem uznanego współczesnego czeskiego poety oraz tłumacza literatury (nie tylko) czeskiej
[Wydarzenie zamknięte]

17.00 Czytanie Czechów: Petr Hruška – spotkanie z poetą, scenarzystą i krytykiem literackim, jednym z najchętniej przekładanych na język polski poetów czeskich.
Prowadzenie: Leszek Engelking
Tłumaczenie: Anna Wanik

18.30 Jak gdyby nas dokądś wzywano – spotkanie z flamandzką poetką Miriam Van hee, z którą o jej przenikliwej i niezwykle bezpośredniej twórczości porozmawia Jerzy Koch, wykładowca akademicki oraz tłumacz literatury niderlandzkiej i afrikaans.
Tłumaczenie: Małgorzata Dowlaszewicz

20.00 Awangarda według Sosnowskiego i Orskiej – spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt z 2017 roku, Andrzejem Sosnowskim, oraz Joanną Orską, krytyczką literacką i jurorką Silesiusa, wokół premiery zredagowanej przez nich antologii Awangarda jest rewolucyjna, albo nie ma jej wcale (WBPiCAK w Poznaniu)
Prowadzenie: Karol Poręba

16 MAJA 2019 (CZWARTEK)

17.00 Salon Silesiusa: Debiuty – spotkanie z autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Maciejem Bobulą (wsie, animalia, miscellanea), Michałem Domagalskim (Poza sezonem) i Janem Rojewskim (Ikonoklazm).
Prowadzenie: Paweł Mackiewicz

18.30 Czytanie Czechów: Jitka N. Srbová, Ladislav Zedník, Jonáš Hájek – spotkanie z udziałem jednych z najciekawszych i najczęściej nagradzanych współczesnych poetek i poetów czeskich średniego i młodszego pokolenia, które poprowadzi poetka i tłumaczka Zofia Bałdyga.
Tłumaczenie: Anna Wanik

20.00 Litografie dawnego Stanisławowa – czytanie i dyskusja wokół cyklu wierszy Jurija Andruchowycza z udziałem autora oraz tłumacza tekstów – Marka Otwinowskiego.
Prowadzenie: Irek Grin
Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w klubie Proza

21.30 „Litografie”: Andruchowycz & Karbido – wspólny występ gwiazdy ukraińskiej literatury i wrocławskiego zespołu, podczas którego zaprezentowany zostanie materiał z ich płyty „Litografie”.
Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w klubie Proza

17 MAJA 2019 (PIĄTEK)

10.00–12.00 Szkoła poezji  – lekcja zaadresowana do uczniów wrocławskich liceów z udziałem poetów: Marcina Barana i Marcina Sendeckiego.
Prowadzenie: Jacek Bierut
[Wydarzenie zamknięte]

17.00 Rytmy albo wiersze stałe (premiera) – spotkanie z Bogusławem Kiercem, poetą, aktorem i reżyserem teatralnym, z okazji premiery jego poematu ukazującego się nakładem Wydawnictwa Warstwy.
Prowadzenie: Andrzej Zawada

18.30 Salon Silesiusa: Książka roku – spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Tomaszem Bąkiem (Utylizacja. Pęta miast), Kamilą Janiak (wiersze przeciwko ludzkości), Adamem Kaczanowskim (Cele), Aldoną Kopkiewicz (Szczodra), Małgorzatą Lebdą (Sny uckermӓrkerów), Jackiem Łukasiewiczem (Wiązania) i Krzysztofem Siwczykiem (Mediany).
Prowadzenie: Paweł Próchniak

21.00 Konkurs jednego wiersza o poezji – otwarty konkurs poetycki, w którym próby poetyckie uczestników ocenią poetki i poeci (Marcin Baran, Konrad Góra, Małgorzata Lebda, Marcin Sendecki i Agnieszka Wolny-Hamkało). Na laureatów czekają nagrody pieniężne.
Prowadzenie: Karol Pęcherz

18 MAJA 2019 (SOBOTA)

13.00 (wejście w las) – spotkanie z Pauliną Pidzik wokół jej debiutu poetyckiego wydanego nakładem Fundacji KONTENT.
Prowadzenie: Waldemar Mazur
Współorganizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO

14.30 Salon Silesiusa: Ewa Lipska – rozmowa z jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, słynącą z ironii i celnego komentowania otaczającej nas rzeczywistości, tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej.
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

16.00 Koniec wakacji (premiera)– czytanie i dyskusja wokół premiery poematu napisanego wspólnie przez Marcina Barana i Marcina Sendeckiego. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa j.
Prowadzenie: Paweł Próchniak

19.00 Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius
[Wydarzenie zamknięte]

19 MAJA 2019 (NIEDZIELA)

12.00 Salon Silesiusa: Spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 – rozmowę ze zdobywcami Silesiusa 2019 w kategorii Książka roku i Debiut roku, których poznamy podczas gali 18 maja, poprowadzi jurorka Nagrody – Justyna Sobolewska

13.30 „KONTENT” we Wrocławiu – spotkanie z członkiniami zespołu redakcyjnego kwartalnika literackiego „KONTENT”: Weroniką Janeczko, Aleksandrą Kucharską i Zuzanną Salą, które opowiedzą o trudach, sensie i satysfakcji płynącej z wydawania pisma literackiego.
Prowadzenie: Jakub Skurtys
Współorganizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO

17.00 Czytanie Czechów: Milan Děžinský – spotkanie z jednym z najczęściej nagradzanych czeskich poetów, laureatem m.in. nagrody Magnesia Litera czy międzynarodowej poetyckiej Nagrody Václava Buriana.
Prowadzenie: Zofia Bałdyga
Tłumaczenie: Anna Wanik

18.30 Wieczór poetycki Agnieszki Wolny-Hamkało – spotkanie wokół poetyckiej twórczości jednej z najaktywniejszych i najciekawszych literackich osobowości Wrocławia, na co dzień poetki, prozaiczki, scenarzystki i animatorki kultury.
Prowadzenie: Jakub Skurtys

20.00 Poetycki seans filmowy: „Całkowite zaćmienie” – melodramat historyczny z 1995 roku w reżyserii Agnieszki Holland, oparty na biografiach dwóch francuskich XIX-wiecznych poetów, Arthura Rimbaud i Paula Verlaine’a, w role których wcielili się Leonardo DiCaprio i David Thewlis