Uczestnicy festiwalu

Biogramy uczestników trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

 

Umar Abdul-Nasser (1985) – iracki poeta i muzyk pochodzący z Mosulu. W swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Najlepiej odnajduje się w poezji mówionej, wygłaszając swoje utwory do akompaniamentu muzycznego. Uważany jest za poetę eksperymentalnego. Publikuje w internecie. Mieszka obecnie we Wrocławiu jako stypendysta Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN).

 

 

 

Marcin Baran (1963) – poeta i organizator. Ostatnio opublikował książki z wierszami: Niemal całkowita utrata płynności (2012), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii najlepsza poetycka książka roku, i Zebrane (2013). Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, czeski, portugalski, bułgarski, słowacki i słoweński. W latach 1996–2004 współorganizator Festiwalu Literackiego Warszawa Pisarzy. Pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Dyrektor programowy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Mieszka w Krakowie.

 

 

 

 

Dominik Bielicki (1976) – debiutował w „Filipince”, publikował w „Kresach”, „Czasie Kultury”, „Odrze” i „Wakacie”. Wydał książki z wierszami: Gruba tańczy (2008) i Pawilony (2017). Mieszka w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Michał Bzinkowski (1975) – wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, eseista, tłumacz. Tłumaczył m.in. utwory Jorgosa Seferisa, Nikosa Kazantzakisa, Janisa Ritsosa i Kiriakosa Charalambidisa. Nominowany do Nagrody dla tłumacza Europejskiego Poety Wolności za przekład Czasowników Pandelisa Boukalasa (2013). Ostatnio opublikował przekłady Pandemonium Kostasa Akrivosa (2016) oraz Bóg mi świadkiem Makisa Tsitasa (2018).

 

 

 

 

 

 

 

Emanuela Czeladka (1981) – urodzona w Kołobrzegu, doktorantka na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Napływ (2017) jest jej debiutancką książką.

 

 

 

 

 

 

 

Julia Fiedorczuk (1975) – urodzona w Warszawie, gdzie mieszka. Poetka, pisarka, tłumaczka, wykładowczyni w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała sześć książek poetyckich, w tym ostatnie Psalmy (2017), dwie powieści, zbiory opowiadań i książki eseistyczne. Laureatka austriackiej Nagrody Huberta Burdy dla poetów z Europy Środkowej i Wschodniej (2005), nominowana do Nagrody Literackiej Nike za powieść Nieważkość (2016).

 

 

 

 

Andrzej Franaszek (1971) – krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor książki Miłosz. Biografia (2011), za którą otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Literacką Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”, Nagrodę im. Kazimierza Wyki oraz Nagrodę Ministra Kultury i Edukacji Narodowej. Jest także autorem prac Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta (2008) oraz Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy (2010), licznych szkiców, a także scenariuszy filmów dokumentalnych.
Ostatnio wydał biografię Zbigniewa Herberta – Herbert. Biografia. 

 

Irek Grin (1969) – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016-2017. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Trudno powiedzieć gdzie mieszka.

 

 

 

Jacek Gutorow (1970) – autor wierszy, tłumacz, eseista, profesor w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Rok bez chmur (2017) jest jego siódmym tomem poetyckim. Laureat Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). W 2009 roku nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia za tom Inne tempo (2008). Mieszka w Opolu.

 

 

 

Improwizowane Poniedziałkizespół artystów, którzy już od 2011 roku przedłużają weekend o jeden dzień. Tworzone przez nich spektakle powstają na oczach widzów, za pomocą sugestii publiczności i wyobraźni członków zespołu. Każda historia jest niepowtarzalna, dzieje się tu i teraz, a jej zakończenie jest tak samo zaskoczeniem dla widzów jak i aktorów. Skład zespołu jest bardzo różnorodny i znalazły się tutaj osoby zarówno związane z teatrem, piosenką, akrobacjami jak i z psychologią, czy architekturą. Takie, a nie inne połączenie zupełnie różnych życiowych historii tworzy unikatową miksturę gestów i słów.

 

 

 

 

 

Agata Jabłońska (1985) – absolwentka historii sztuki, związana z Muzeum Narodowym w Krakowie. Publikowała teksty na temat architektury i wystawiennictwa. Przygotowuje wystawy, robi zdjęcia, protestuje. Wychowuje syna. Raport wojenny (2017) jest jej książkowym debiutem.

 

 

 

 

 

Grzegorz Jankowicz (1978) – filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Opublikował m.in.: Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (2013), Cmono. Rozmowy z pisarzami (2013), Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia (2014), Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje (2015). W 2016 roku ukazała się jego książka Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata. Z Alberto Manguelem napisał książkę Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature (2017). Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Pracownik Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Conrada. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Mieszka w Krakowie.

 

 

Jerzy Jarniewicz (1958) – poeta, krytyk literacki, tłumacz. Autor dwunastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, m.in. Larkin. Odsłuchiwanie wierszy (2006), Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich (2008), Heaney. Wiersze pod dotyk (2012), Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim (2012), Podsłuchy i podglądy (2015) oraz All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury (2016). Opublikował trzynaście tomów wierszy, ostatnio Makijaż (2009), Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2011), Woda na Marsie (2015) i Puste noce (2017). Przekładał utwory Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a, Raymonda Carvera, Edmunda White’a i wielu innych. Opracował także antologie Sześć poetek irlandzkich (2012) oraz Poetki z Wysp (2015, z Magdą Heydel). Mieszka w Łodzi.

 

 

 

 

Anna Kałuża (1977) – zajmuje się współczesną polską poezją, estetyką i krytyką literacką, pracuje w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorka książek: Wola odróżnienia. O modernistycznej poezji Jarosława Marka Rymkiewicza, Julii Hartwig, Witolda Wirpszy i Krystyny Miłobędzkiej (2008); Bumerang. Szkice o polskiej poezji XX i XXI wieku (2010); Wielkie wygrane. Wspólne sprawy poezji, krytyki i estetyki (2011); Pod grą. Jak dziś znaczą wiersze, poetki i poeci? (2015).

 

 

Ireneusz Kania (1940) – jeden z najwybitniejszych żyjących tłumaczy, eseista. Autor prac tybetologicznych publikowanych w Polsce, USA, Indiach, Chinach, na Węgrzech i w Rumunii. Tłumaczy z języków: angielskiego, niemieckiego, szwedzkiego, greki, łaciny, hebrajskiego, sanskrytu, palijskiego, tybetańskiego, rosyjskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, rumuńskiego. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius opowie o tłumaczeniu dzieł Konstandinosa Petru Kawafisa.

 

 

Paweł Mackiewicz (1980) – dr hab., adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor czterech książek: Pisane osobno. O poezji polskiej lat pierwszych (2010), W kraju pełnym tematów. Kazimierz Wyka jako krytyk poezji (2012), Małe i mniejsze. Notatki o najnowszej poezji i krytyce (2013), Sequel. O poezji Marcina Sendeckiego (2015), redaktor tomu Kazimierza Wyki Tylnym pomostem. Felietony zebrane (2014) oraz wyborów wierszy Marcina Sendeckiego (Pamiątka z celulozy. Wybór wierszy, 2014) i Artura Szlosarka (Późne echo, 2017). Współpracownik pism literackich i społeczno-kulturalnych, m.in. „Nowych Książek”, „Odry” i „Akcentu”. Mieszka w Legnicy.

 

 

 

 

 

Julia Niedziejko (1993) – poetka, artystka, z wykształcenia literaturoznawczyni, raz na jakiś czas inicjatorka wydarzeń kulturalnych. Poza poezją pisze prozę, dramaty i scenariusze. Laureatka V Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „Duży Format” w kategorii debiut, w którym nagrodą było wydanie przez Fundację Duży Format książki Niebieska godzina (2017). Publikowała na łamach „Czasu Kultury”, „Blizy”, „Inter-”, PoeciPolscy.pl. Mieszka w Poznaniu, z którego pochodzi.

 

 

Łukasz Podgórni (1984) – twórca intermedialny, poeta. Opublikował książki: noce i pętle (2010), Skanowanie balu (2012) i Pamiętne statusy (2016). Współzałożyciel wydawnictwa i kolektywu Rozdzielczość Chleba. Pracuje w Korporacji Ha!art jako redaktor.

 

Marta Podgórnik (1979) – urodzona w Sosnowcu poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (1996). Tom Paradiso (2000) był nominowany do Paszportu „Polityki”, Rezydencję surykatek (2011) wyróżniono Nagrodą Literacką Gdynia (2012) i nominowano do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Wydany w 2015 roku tom Zawsze doprowadził ją do finału Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Za tom Zimna książka nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Gliwicach.

 

 

Adam Poprawa (1959) – filolog, krytyk literacki i muzyczny, edytor, prozaik. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydał m.in. monografię Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (1999), zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003), książki prozatorskie Walce wolne, walce szybkie (2009), Kobyłka apokalipsy (2014). Opracował uzupełnioną, odcenzurowaną edycję Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego (2014), drugie, poszerzone wydanie Języka poetyckiego Mirona Białoszewskiego Stanisława Barańczaka (2016) oraz zbiór tekstów tego autora Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej (2017). Przetłumaczył Epifanie Jamesa Joyce’a (2016). Przygotowuje książkę o Mironie Białoszewskim dziennikarzu. Mieszka we Wrocławiu.

 

Ewa Sonnenberg (1967) – poetka. Opublikowała m.in. tomy poetyckie: Hazard (1995), Kraina tysiąca notesów (1997), Planeta (1997), Smycz (2000), Płonący tramwaj (2001), Lekcja zachwytu (2005), Pisane na piasku/Written on send (2007), Wiersze zebrane (2014) Hologramy (2015), Wiersze dla jednego człowieka (2017); poemat prozą Obca (2015) oraz książkę eseistyczną Moi papierowi kochankowie (2016). Ponadto ukazały się Paź królowej. Bajka dla zakochanych (2006) oraz Encyklopedia szaleńca (2006). Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, turecki, rosyjski, węgierki, słoweński, słowacki, czeski, serbski, macedoński, bośniacki, włoski i ukraiński. Była stypendystką Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej (1998) oraz dwukrotnie stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001, 2008). Laureatka wielu nagród, m.in.: Nagrody Literackiej im. Georga Trakla (1996), Nagrody dla Najlepszego Poety Festiwalu na IX Międzynarodowym Festiwalu Literackim Ilinden/Skopje (2008), Nagrody Literackiej Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2012). Nominowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego (2016). Należy do grupy poetów cybernetycznych i eksperymentalnych Perfokarta.

 

 

Marcin Świetlicki (1961) – poeta, prozaik, dziennikarz i wokalista. Do 2004 roku pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”. Urodzony w Lublinie, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po usunięciu z uniwersytetu za bojkot zajęć w Studium Wojskowym został powołany do Ludowego Wojska Polskiego, w latach 1984–1986 odbył w Słupsku zasadniczą służbę wojskową. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia „Brulionu”. Jego pierwszy tom, Zimne kraje, ukazał się w 1992 roku nakładem Fundacji „Brulionu”. Wydał m.in. tomy poetyckie Trzecia połowa (1996) i Muzyka środka (2006). Lider i wokalista zespołów Świetliki i Zgniłość. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Georga Trakla, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Krakowskiej Książki Miesiąca i Nagrody Literackiej Gdynia. Kilkakrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike.

 

 

 

Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz – muzyczny eksperyment łączący poezję z jazzem, którego liderem jest poeta i muzyk Wojciech Brzoska, wspierany przez Łukasza Marciniaka (gitara elektryczna) i Marcina Markiewicza (trąbka).

 

 

 

 

 

Ilona Witkowska (1987) – autorka książek splendida realta (2012) i Lucyfer zwycięża (2017); laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku oraz kulturalnej nagrody „Gazety Wyborczej” Warto 2018 w kategorii literatura; ukończyła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim; mieszka w Sokołowsku.

 

 

 

 

 

 

Łukasz Wojtusik (1978) – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego (2013). Doktorant na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki-rozmów z ojcem Leonem Knabitem Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko (2016) oraz współautor z Piotrem Żyłką i Grzegorzem Kramerem Łobuzów. Grzeszników mile widzianych (2018).

 

 

Bohdan Zadura (1945) – urodzony w Puławach. Poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz liryki anglojęzycznej, węgierskiej, ukraińskiej, białoruskiej i rosyjskiej. Autor licznych tomów poetyckich, w tym debiutanckiego W krajobrazie z amfor (1968), Ciszy (1994) czy Nocnego życia (2010). Łącznie wydał dwadzieścia pięć książek poetyckich i kilkanaście tomów eseistycznych i prozatorskich. Od 1980 roku był współredaktorem kwartalnika literackiego „Akcent”; współzałożyciel i wiceprezes zarządu Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” (od 1994) oraz członek jej Rady Programowej. Wcześniej, po studiach filozoficznych na Uniwersytecie Warszawskim, pracował w muzeum w Kazimierzu Dolnym (1970–1977) i był kierownikiem literackim lubelskiego Teatru Wizji i Ruchu (1977–1987). Od 1988 roku kierownik działu prozy miesięcznika „Twórczość”, a od 2004 roku redaktor naczelny pisma. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagrody Peleryny za najlepszy poetycki debiut roku (1969), Nagrody Pegaza za przekłady poetyckie (1985), Nagrody im. Józefa Czechowicza (1975, 1991, 2010), Nagrody Funduszu Literatury (1989), Nagrody Fundacji Promocji Spraw Słowiańskich Ex oriente lux (2002), Nagrody Festiwalu Poetyckiego Kijowskie Laury (2010), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku (2011), węgierskiej Nagrody im. Gábora Bethlena (2013). W 2018 roku przyznano mu Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt pracy twórczej. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym: Szocialista Kúlturáért (1979), Zasłużony Działacz Kultury (1979), Za Zasługi dla Lubelszczyzny (1985), Za Zasługi dla Puław (1986), Złoty Krzyż Zasługi (1990), Krzyż Rycerski Orderu Republiki Węgierskiej (2001), Medal Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” (2002), Statuetkę Sybilli (2005), Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2005); Honorowy Obywatel Puław (2010), Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015), Medal Unii Lubelskiej (2017), Medal 700-lecia Lublina.

 

Urszula Zajączkowska (1978) – botaniczka, poetka, artystka wizualna i muzyk, absolwentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W pracy badawczej zajmuje się biomechaniką, aerodynamiką, regeneracją po zranieniu i ruchami roślin. W 2015 roku, wraz z grupą artystów, stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec nowego systemu wartościowania nauki. Jest też autorką filmu Metamorphosis of Plants (2016) powstałego z inspiracji dziełem J.W. Goethego pod tym samym tytułem. Film wygrał międzynarodowy festiwal SCINEMA International Film Festival w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja. Jej debiutancki tom poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz zdobył wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Złoty Środek Poezji (2015) na najlepszy debiutancki tom poetycki 2014 roku. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom minimum (2017). Mieszka w Wołominie.

 

Andrzej Zawada (1948) – historyk literatury, krytyk, eseista. Profesor zwyczajny na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (2005–2016). Zajmuje się literaturą polską XX wieku i współczesną, zagadnieniami zbiorowej pamięci symbolicznej, procesami komunikacji interkulturowej. Autor książek o literaturze: Gra w ludowe (1983), Wszystko pokruszone (1985), Dwudziestolecie literackie (1995), Mit czy świadectwo? Szkice literackie (2000), Literackie półwiecze 1939–1989 (2001), Oset, pokrzywa. Szkice o literaturze (2011), monografii Jarosław Iwaszkiewicz (1994) i Miłosz (1996). Opublikował dwa zbiory poetyckie: Dziecię nomadów. Wiersze i uwagi (1998), Murzynek (2001). W esejach opisywał przemianę kulturowej tożsamości mieszkańców Ziem Zachodnich: Bresław (1996), Dolny Śląsk. Ziemia spotkania (2002), Pochwała prowincji (2009), Drugi Bresław (2015). Członek jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus (2006–2015), a od 2017 roku przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

 

Zgniłość – najnowszy projekt muzyczny krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki). Twórcy zaprosili do współpracy młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Obecną muzyczną trajektorię Zgniłości można określić jako postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass. Skład nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych. W maju 2017 roku ukazał się dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego Drobna zmiana, za którego oprawę muzyczną odpowiada zespół. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius Zgniłość będzie promować drugą płytę zespołu Siedmiościan.