Grzebalski we Wrocławiu

W najbliższy wtorek we Wrocławiu odędzie się spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2014 Mariuszem Grzebalskim.

Spotkanie poprowadzi juror Wrocławskiej nagrody poetyckiej Adam Poprawa, a odbędzie się w księgarni Tajne Komplety (
Przejście Garncarskie 2). Początek godz.: 18:30.

 

Adam Poprawa – juror „Silesiusa” o tomie Mariusza Grzebalskiego.

Talent Grzebalskiego polega na tym, że umie znaleźć formę do wyrażania takich doświadczeń, które są dostępne każdemu. W tych wierszach można się odnaleźć. Oczywiście trochę inaczej będzie je czytał ktoś, kto czyta wiersze od czasu do czasu dla przyjemności. Dla takiej osoby Mariusz Grzebalski będzie kimś z kim można o życiu pogadać. Ktoś kto zajmuje się poezją i czyta różne wiersze, będzie się zastanawiał: „Kurcze! Jak on to zrobił?”. Niby takie proste a ktoś musiał na to wpaść i tak to zapisać.

Piotr Śliwiński – juror „Silesiusa” :

Grzebalski nie szuka bólu, żeby odczuć i potwierdzić swe istnienie, pospacerować na krawędzi przepaści, popróbować udręki; jego wiersze są głosem bólu, niewątpliwym i niemilknącym. Są również głosem sumienia. I głosem czułości, poruszającej: „Długopis, wyjęty z twojego piórnika,/ to wiosło, dzięki któremu wciąż płynę”. Czułość, nie czułostkowość; szorstkość, nie cynizm; cień ironii, ani cienia zgrywy; wyrazistość, nie efekciarstwo; artyzm, nie sztuczność. Jego wiersze są wydarzeniem koniecznym.

Mariusz Grzebalski (ur. w 1969 r. w Łodzi) – poeta, redaktor, wydawca. Autor zbiorów wierszy: „Negatyw” (1994), „Ulica Gnostycka” (1997), „Widoki” (1998), „Drugie dotknięcie” (2001), „Graffiti” (2001), „Słynne i świetne” (2004), „Pocałunek na wstecznym” (2007), „Niepiosenki” (2009), „Kronika zakłóceń” (2010), „W innych okolicznościach” (2013) oraz zbioru opowiadań „Człowiek biegnący przez las” (2005). Mieszka w Dąbrówce. Nagrodzony Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius 2014 za „W innych okolicznościach” (2013). Tom jest również nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.