Protest w Moskwie

Instytut Polski w Moskwie zarzucił Ministerstwu Kultury Federacji Rosyjskiej stosowanie presji i cenzury i na znak protestu wycofał się z udziału w zakończonym dzisiaj 9. Międzynarodowym Otwartym Festiwalu Książki, podczas którego mieli wystąpić polscy poeci Marcin Sendecki i Dariusz Sośnicki.

Powodem protestu było usunięcie z programu imprezy na żądanie Ministerstwa Kultury FR dwóch spektakli lalkowych: dla dzieci – „Dusza poduszki” wyreżyserowanego przez Borisa Konstantinowa i dla dorosłych – „Trawożercy” w reżyserii Natalii Pachomowej. Pierwszy, opowiadający o miłości przedszklaka do poduszki usunięto za „propagowanie homoseksualizmu wśród dzieci” a drugi za niecenzuralne słownictwo”.

Ponadto nie dopuszczono do czytania w ramach tej imprezy  sztuki dokumentalnej Natalii Worożbit „Dzienniki Majdanu”, które organizowało  stowarzyszenie Memoriał,  organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentującej komunistyczne zbrodnie.

Na znak protestu z udziału w imprezie wycofali się także Memoriał, Colta.ru ( organizator usuniętych „nieobyczajnych” spektakli), wydawnictwa NLO i Corpus i znani rosyjscy twórcy min. Lew Rubinstein, Marat Gelma.

Sośnicki i Sendecki mieli wystąpić w ramach polsko – rosyjskiego cyklu „Ambasadorzy poezji”. Jak zapewnia Instytut, ich spotkanie odbędzie się w innym miejscu.

Źródło Wirtualna Polska