Tydzień Miłosza

30 czerwca mija 103 rocznica urodzin Czesława Miłosza.

Z tej okazji od 30 czerwca do 6 lipca w portalu NINATEKA (www.ninateka.pl), prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny, prezentowane będą specjalnie wyselekcjonowane materiały przypominające Czesława Miłosza, jego życie, twórczość, miejsca z nim związane i ludzi, którzy byli mu bliscy. 30 czerwca w NINATECE udostępnionych zostanie dziesięć wyjątkowych audycji i nagrań z Polskiego Radia, Radio France Internationale i Fundacji Pogranicze.

Będzie można usłyszeć min:

„Miejsca Miłosza: Berkeley”,  osobiste wspomnienie poety Adama Lizakowskiego – poety mieszkający na stałe w Chicago, który jako młody człowiek studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim i bywał gościem w domu Noblisty.

„Miłosz prywatny” – to audycja w której bliscy noblisty kreślą jego portret prywatny. O Miłoszu opowiadają m.in. Julia Hartwig, Jerzy Illg i Andrzej Franaszek.

Audycji Radio France Internationa,l „Czesław Miłosz i Francja”  materiału zrealizowanego po śmierci noblisty, w którym wykorzystano fragmenty książek i artykułów Czesława Miłosza oraz wypowiedzi polskich działaczy emigracyjnych i ludzi zajmujących się polską literaturą we Francji: Henryka Giedroycia, Zofii Hertz z Instytutu Literackiego, Danuty Szumskiej z Centrum Dialogu i Brigitte Gautier z Uniwersytetu w Lille. W audycji, Anna Bernhardt i Wojciech Sikora opowiadają o związkach poety z Paryżem: jego stosunku do francuskich prądów intelektualnych, pierwszych latach emigracji oraz popularności jego twórczości we Francji.

fot. MDCarchives, Wikimedia Commons, CC BY SA

Żródło: NINATEKA