Szymborska, Szekspir, Márquez…

Wisława Szymborska, William Szekspir i Gabriel García Márquez patronują 11. Festiwalowi Literackiemu „Isola delle Storie” („Wyspa Opowieści”), który rozpocznie się 3 lipca 2014 roku na Sardynii.

 Odbywający się w Gavoi festiwal – jak podaje biuro rzecznika MSZ –  to jedna z najważniejszych imprez literackich  we Włoszech, przyciągające tysiące czytelników z całych Włoch.
W tym roku na festiwal zaproszono 80 gości  w tym pisarzy włoskich i zagranicznych oraz przedstawicieli szeroko pojętej sztuki, jak na przykład projektanci mody i samochodów. Polskę będzie reprezentować Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Polska noblistka będzie jedną z głównych bohaterek festiwalu. Uczestnicy „Isola delle Storie” będą mogli zobaczyć film dokumentalny o Wisławie Szymborskiej pt. „Chwilami życie bywa znośne”  Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Do szóstego lipca w Museo Comunale w Gavoi będzie można także oglądać wystawę wyklejanek autorstwa poetki. Jak podaje biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych miesięcznik „Marie Clarie Italia” umieścił wystawę na pierwszym miejscu listy dziesięciu wydarzeń kulturalnych, które trzeba odwiedzić tego lata we Włoszech.
Partnerami Festiwalu są: Instytut Polski w Rzymie, Austriackie Forum Kultury, British Council, Goethe-Institut, Rumuński Instytut Kultury z Wenecji. Festiwal  zakończy się 6 lipca 2014 roku.
Źródło: Biuro Rzecznika MSZ, www.istitutopolacco.it