Mickiewicz przemycał złoto?

 

Gdzie Mickiewicz przekroczył najważniejszą granicę XIX-wiecznej Europy? Czy brał udział w przerzucie złota przez Wielkopolskę? Czy w Łukowie pod Obornikami powstały pierwsze wersety Pana Tadeusza? Która Wielkopolanka złożyła poecie matrymonialną propozycję, licząc na to, iż zatrzyma go w ten sposób na zawsze w Wielkopolsce?

To tylko niektóre pytania, na które poszukujemy odpowiedzi. Tropienie śladów poety – który przekradał się przez granicę w przebraniu, ukrywał się pod zmienionymi nazwiskami, pozostawiał mylne tropy – jest pasjonującą przygodą.

Zapraszamy do wędrówki śladami Mickiewicza po Wielkopolsce pierwszej połowy XIX wieku. Bohaterem przewodnika „Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce” jest zarówno sam poeta, jak i miejscowości, które znalazły się na szlaku jego pobytu-podróży, a także rodziny wielkopolskie, udzielające gościny (m.in.: Bojanowscy, Grabowscy, Turnowie, Morawscy). Czytelnika naszej książki wyobrażamy sobie jako kogoś gotowego do wyprawy i chłonnego wiedzy − niezależnie o tego czy jest uczniem, studentem, człowiekiem dorosłym czy seniorem.

Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Zakłady Kórnickie. (WBPiCAK)