Port w Rydze

 

Riga Poetry Readings to festiwal, który razem z bliźniaczym Riga Prose Readings od lat wyznacza literacki rytm życia stolicy Łotwy. Tak będzie również w tym roku – we wrześniu miasto opanują poeci, a w grudniu prozaicy. Gośćmi z Polski będą związani od lat z Biurem i Portem Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki, którzy w Europejskiej Stolicy Kultury będą mieć odczyty i wieczory autorskie.

Podczas festiwalu w Rydze zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności blisko dwudziestoletni dorobek Biura i Portu. Przedstawione zostaną m.in. zwycięskie prace z konkursu Komiks wierszem, nie zabraknie też poetyckich wideoklipów z konkursu Nakręć wiersz w tłumaczeniu na język łotewski. Łączenie literatury z innymi dziedzinami sztuki i konkursy interdyscyplinarne to w kraju znak rozpoznawczy Biura, który za sprawą prezentacji w Rydze może stać się również międzynarodową wizytówką.

Roman Honet i Ryszard Krynicki po raz pierwszy na festiwalu Biura pojawili się w 1999 roku, natomiast Jacek Dehnel w 2006. Pierwszą festiwalową książką Ryszarda Krynickiego było G (1999), kolejną Przekreślony początek (2013) wydany z okazji 70. urodzin autora. Jacek Dehnel swoje poetyckie książki publikuje w Biurze od 2007 roku, a Roman Honet od 2008. W zestawie książek na dwudziestolecie Portu znalazł się premierowy tom świat był mój krakowskiego poety. (Biuro Literackie)