Krakowska noc poezji już za tydzień

 4 edycja Krakowskiej Nocy Poezji  odbędzie się 4/5 października. W programie kilkadziesiąt wydarzeń związanych w przeróżny sposób z poezją. Od tych tradycyjnych jak czytania wierszy, spotkania z poetami, wykłady, dyskusje czy koncerty po wydarzenia niecodzienne. Do takich niewątpliwie należy cykl spotkań z poezją wizualną, konceptualną, cyfrową, generowaną i animowaną .

Głównym punktem programu  będzie przygotowywane specjalnie na tę okazję plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym pt. „Zemsta Romea i Julii”, według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO. W związku z faktem, iż rok 2014 to Światowy Rok Williama Szekspira, a w Polsce obchodzimy w tym roku 221. rocznicę urodzin i 138. rocznicę śmierci Aleksandra Fredry, bohaterami widowiska będą postaci stworzone przez Fredrę i Szekspira. Po widowisku, miłośnicy poezji będą mieli okazję usłyszeć w muzycznych aranżacjach wiersze Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Antoniego Marianowicza, Grzegorz Turnaua i Michała Rusinka w wykonaniu Doroty Miśkiewicz.

Spośród wielu spotkań z poetami różnych pokoleń i narodowości (o niektórych pisaliśmy mijającym tygodniu), warto zwrócić także uwagę na wieczory poświęcone Josifowi Brodskiemu, poezji polskich Tatarów oraz  na spotkanie dedykowane zmarłemu w tym roku Tadeuszowi Różewiczowi, które odbędzie się w Sali Obrad krakowskiego Magistratu, z udziałem  m. in. Julii Hartwig, Wojciecha Bonowicza, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego, Krzysztofa Lisowskiego, Zbigniewa Macheja, Aleksandra Leszka Moczulskiego, Stanisława Stabro, Jana Polkowskiego.

Szczegółowy program tutaj