Wręczenie nagrody Kościelskich

Występ Andrzeja Seweryna i koncert Ani Dąbrowskiej uświetnią uroczyste wręczenie Nagrody Kościelskich, które zaplanowano na 11 października w Miłosławiu. Wydarzenia towarzyszące trwać będą od czwartku w Poznaniu, Miłosławiu i Wrześni.

Tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich został Krzysztof Siwczyk, nagrodzony za poemat „Dokąd bądź”. Wręczenie literackiego wyróżnienia odbędzie się w dawnym majątku rodziny Kościelskich.

Jak powiedział we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, ceremonii wręczenia nagrody towarzyszyć będzie szereg wydarzeń lokalnych – cennych dla kultury wielkopolskiej i dla Wielkopolan. „Zapraszamy wszystkich miłośników literatury, zwłaszcza poezji, wszystkich miłośników kultury, aby odbyli jesienną wizytę w Miłosławiu” – powiedział Woźniak.

Cykl wydarzeń towarzyszących rozpocznie 9 października w Poznaniu panel z udziałem literaturoznawców i twórców „Kto nie dostanie Kościelskich?”. W szkołach we Wrześni i Miłosławiu zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne dla uczniów. Zajęcia poprowadzi m.in. laureat nagrody z 2012 roku Andrzej Dybczak.

Zaplanowano też koncert piosenek Edwarda Stachury w rocznicę śmierci laureata Nagrody Kościelskich z 1972 roku, panel „Pisarka publiczna. Między lansem a strategią teraz kobiety„, oraz koncert Ani Dąbrowskiej. Wydarzenia zwieńczy Wielkie Nocne Czytanie w miłosławskim kościele poewangelickim. Teksty laureatów Nagrody Kościelskich z lat poprzednich, oraz tegorocznego laureata czytał będzie Andrzej Seweryn.

„Miłosław to szczególnie klimatyczne miejsce, co podkreślają również sami przedstawiciele fundacji. Bardzo sobie cenią to miejsce i sam sposób wręczenia nagrody. W obecnym wyścigu różnego rodzaju nagród literackich może nie jest to wyróżnienie najbardziej wartościowe materialnie, ale pod względem prestiżowym to czołowa nagroda” – powiedział w trakcie konferencji starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.

Marszałek Woźniak poinformował o zaplanowanych rozmowach z przedstawicielami Fundacji im. Kościelskich na temat organizacji w Miłosławiu uroczystości związanych z wręczeniem nagrody w następnych latach.

„Wywiązaliśmy się z obejmującego trzy edycje zobowiązania wobec fundacji. Jest wola z jej strony, by wręczenie nagrody nadal odbywało się w Miłosławiu, taka wola jest też ze strony lokalnych samorządów” – powiedział.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

Obradujące w Lozannie jury Fundacji Kościelskich poinformowało we wrześniu, że poemat Siwczyka „Dokąd bądź” zwrócił uwagę jurorów jako „świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni, a zarazem jako dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia”. Poemat opublikowany został przez Wydawnictwo a5.

Krzysztof Siwczyk (ur. 1977), współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, debiutował w 1995 r. tomem „Dzikie dzieci”. W następnych latach opublikował kolejne tomy, m.in. „Emil i my”, „Dane dni”, „Wiersze dla palących”, „Zdania z treścią”, „Koncentrat”, „Gody”. W 1999 r. zagrał główną w filmie Lecha Majewskiego pt. „Wojaczek”; wcielił się w postać poety Rafała Wojaczka. (Instytut Książki)