W Czeskim Centrum o Karelu Krylu

 

Już od listopada, w każdy pierwszy czwartek miesiąca Czeskie Centrum w Warszawie zaprasza na nowy cykl wykładów pt. „Oblicza czeskiej piosenki autorskiej”. Pierwszy wykład dotyczył będzie jednego z największych czeskich bardów, Karela Kryla i odbędzie się już 6 listopada o godz. 18:00.

Celem nowego cyklu wykładów w Czeskim Centrum jest pokazanie czeskiej sceny muzycznej od innej niż zazwyczaj strony. Zaprezentujemy Państwu zarówno twórców tzw. muzycznego protestu i undergroundu, jak i bardów z „krainy łagodności”, oraz autorów satyrycznych związanych z praskim teatrem Semafor.

Podczas wykładów poznamy najpopularniejsze utwory muzyczne poszczególnych twórców oraz skupimy się na kompleksowym opisie działań tychże artystów nie tylko na polu kulturalnym ale również (a może przede wszystkim) na polu społeczno-politycznym. Nasza uwaga zostanie również skierowana na ówczesnych odbiorców, by przez ich charakterystykę zaprezentować ówczesne potrzeby publiczności. Postaramy się także przybliżyć obecny status prezentowanych twórców na współczesnej mapie kulturalnej Czech oraz określić stopień ich zakorzenienia w świadomości rodaków. Bowiem każdy z prezentowanych artystów w niezwykły sposób zapisał się zarówno w historii czeskiego narodu jak i jego kultury.

Pierwszy wykład zostanie poświęcony Karelowi Krylowi, jednemu z największych czeskich bardów będącego symbolem przełomowych momentów w historii zarówno Czechów jak i Słowaków. Podczas spotkania słuchacze zapoznają się z biografią oraz twórczością artysty dowiedzą się również w jakich kontekstach funkcjonował i nadal funkcjonuje w czeskiej kulturze i polityce.

Wykład poprowadzi dr Tatiana Witkowska, specjalistka w tematyce czeskich bardów, wykładowca w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego.