Różewicz w Rydze

 

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki. Pokazano także komiksy z konkursu Komiks wierszem. Przy tej okazji zapowiadaliśmy szybki powrót Portowego projektu na Łotwę. Już za tydzień w obecnej Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentowana zostanie twórczość Tadeusza Różewicza.

W Europejskiej Stolicy Kultury pokazany zostanie film „Dorzecze Różewicza” – dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, w którym polscy poeci opowiadają o tym, co zawdzięczają twórczości Różewicza i jak ją interpretują, określając jednocześnie miejsce oraz rolę poety w literaturze polskiej i światowej. To materiał ciekawy również ze względu na zawarte w nim materiały archiwalne oraz wideoklipy do wierszy czytanych przez Kingę Preis.

Łotewskiej publiczności zaprezentowana zostanie twórczość Różewicza w wyborze i przekładzie Ingmary Balode – poetki, tłumaczki i redaktorki w największym portalu literacko-filozoficznym 1/4 Satori na Łotwie, która przygotowała także wrześniowe przekłady polskich poetów. Ponadto w Europejskiej Stolicy Kultury 2014 pokażemy reprint „Kartoteki” Różewicza, a spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa z udziałem Artura Burszty i łotewskimi znawcami Różewicza.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 29 listopada o godzinie 16:00 w księgarni NicePlace Mansards (K. Barona iela 21a). Współorganizatorem spotkania jest Ambasada RP w Rydze. Wydarzenia dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi realizowane są w ramach projektu Europejskich Portów Literackich przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Na 2015 rok planowane są kolejne działania Biura Literackiego w Rydze. (Biuro Literackie)