Szlakiem Kasprowicza i Bałuckiego

 

Nowe wirtualne szlaki literackie pojawiły się na portalu Reading Małopolska. Pierwsza z niedawno powstałych tras poświęcona jest dramaturgowi i poecie Michałowi Bałuckiemu, druga – Janowi Kasprowiczowi.

Wśród dotychczasowych szlaków na portalu są trasy dedykowane takim literatom związanym z Małopolską jak m.in.: Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Czesław Miłosz, Jerzy Pilch. Portal tworzą też szlaki tematyczne np. szlak kryminalny, reportażu współczesnego, literatury dziecięcej, kawiarni literackich.

Nowy szlak, poświęcony Michałowi Bałuckiemu, prowadzi ulicami Krakowa. Internauta rozpoczyna spacer przy budynku zwanym „Kamienicą Pod Aniołkiem” przy ulicy Floriańskiej. To tutaj pisarz przyszedł na świat w 1837 roku. Następnie zwiedzający idzie do szkoły i na Uniwersytet Jagielloński, gdzie uczył się Bałucki. Później na mapie są m.in. więzienie, w którym przebywał, rodzinna willa na krakowskim Sikorniku, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Zakopane, które było dla pisarza artystyczną inspiracją, oraz Rytro i Krynica-Zdrój, gdzie odpoczywał. (Instytut Książki)