Rekordowy „Pan Tadeusz”

 

W tym roku obchodzimy 180. rocznicę wydania epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie”. Ambasada Polska we współpracy z Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, Klubem Przewodników Wileńskich oraz Polskim Studium Teatralnym organizuje imprezę poświęconą odczytywaniu ulubionych fragmentów „Pana Tadeusza”. Organizatorzy zakładają, że w czasie imprezy ustanowiony zostanie rekord w odczytywaniu inwokacji do „Pana Tadeusza” w językach obcych.

Rekord zostanie wpisany do Litewskiej Księgi Rekordów. Inwokację w wielu językach (włoskim, chińskim, wietnamskim, kaszubskim, hebrajskim, esperanto i wielu innych) przeczytają między innymi obecni na imprezie ambasadorowie oraz dyplomaci.

„Któż nie zna słów „Litwo, Ojczyzno moja…”… Wielu z nas pamięta je ze szkoły, wielu usłyszało je po raz pierwszy od swoich rodziców i dziadków… Słowa te oczywiście kojarzą się nam z ich Autorem i nieodmiennie z Wilnem. Dzięki zaangażowaniu wileńskich przewodników oraz dyrekcji i pracowników Muzeum Adama Mickiewicza, wileńskie ślady Autora wciąż odkrywane są przez rzesze turystów z całego świata. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jest dla Polaków utworem wspaniałym i o ogromnym znaczeniu. Fabuła dzieła nawiązuje do polskiej tradycji, obyczajowości, jest świadectwem niezapomnianej świetności, a także do ważnych wydarzeń w dziejach Polski, dzięki czemu można określić je jako skarbnicę polskości. „Pan Tadeusz” jest również częścią polsko-litewskiej kultury i budzi w nas dumę ze wspólnej polsko-litewskiej przeszłości. Pragniemy podzielić się tą naszą wspólną dumą i odczytać Inwokację w jak największej ilości języków świata, mając przy tym ogromną przyjemność i zabawę w obcowaniu z barwnym stylem i cudownym słownictwem dzieła Mistrza Adama” – piszą organizatorzy.

Rekordowe czytanie „Pana Tadeusza” odbędzie się w Pałacu Paców w dniu 27 listopada. (zw.lt)