Puszkin jest wszędzie

Igor Nowosiołow, inżynier wojskowy, doradca przewodniczącego komisji Dumy Państwowej do spraw obrony już od 15 lat inicjuje instalowanie pomników Aleksandra Puszkina w różnych zakątkach globu – pisze portal internetowy „Głos Rosji”.

Dzięki jego wysiłkom pojawiły się one w 15 krajach Europy, Azji, Afryki, Ameryki. Nowosiołow szuka sponsorów, a także rzeźbiarzy, którzy zaprojektują popiersia i pomniki. Bierze udział w wyborze miejsc, gdzie pojawiają się rzeźby. Na przykład, w Seulu pomnik Puszkina zdobi jeden z centralnych placów miasta.
W przyszłym roku w stolicy Korei Południowej mają pojawić się posągi pisarzy Lwa Tołstoja i Antoniego Czechowa, a także kompozytora Piotra Czajkowskiego. Pomnik Antoniego Czechowa jest także w stolicy Sri Lanki Colombo, gdzie jeden z najbardziej cenionych pisarzy na świecie zatrzymał się w 1890 roku. Dzięki wysiłkom Igora Nowosiołowa w Salwadorze w Ameryce Południowej pojawiło się popiersie kosmonauty Jurija Gagarina, a w szwajcarskim Montreux – pomnik kompozytora Igora Strawińskiego.
Pomniki rosyjskich pisarzy, poetów, kompozytorów na ulicach, placach i w parkach miast na różnych kontynentach zapraszają ich mieszkańców do świata kultury rosyjskiej. Igor Nowosiołow otrzymuje coraz więcej ofert od swych zagranicznych przyjaciół i z zapałem realizuje wszystkie pomysły. (Głos Rosji)