Mariusz Grzebalski nagrodzony

Mariusz Grzebalski, tegoroczny laureat „Silesiusa” w kategorii książka roku, 21 grudnia odebrał kolejne prestiżowe wyróżnienie.

Znakomity poeta i wydawca został nagrodzony przez  poznańską filię Fundacji Kultury Polskiej za:  „BUDOWANIE SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W DZIEDZINIE KULTURY”.

Przypomnijmy, że Mariusz Grzebalski oprócz tego, że  jest znakomitym poetą, to także świetny  wydawca, redaktor prestiżowej serii –  Wielkopolskiej Biblioteki Poezji, Biblioteki Poezji Współczesnej i Biblioteki Prozy Współczesnej, wydawanej przez Wielkopolską Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Jako wydawca  Mariusz Grzebalski opublikował ponad  100 tomików poetów średniego i młodego pokolenia, w tym bardzo wielu debiutantów. O tym jak znakomitym redaktorem jest Laureat świadczy fakt, że  ponad połowa z tych pozycji otrzymała najważnejsze polskie nagrody literackie lub była do nich nominowana.

Mariusz Grzebalski jako laureat Nagrody Głównej Fundacji Kultury Polskiej miał prawo   wskazać, zgodnie z zapisami regulaminu , osobę do 35 roku życia „realizującą ideę nagrody”, która otrzyma „Małą nagrodę” w wysokości 5000 zł, ufundowaną przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Laureatem tej nagrody został poeta Szczepan Kopyt.

Szczepan Kopyt ( 1983 ), poeta i muzyk. Autor książek poetyckich [yass] (2005), możesz czuć się bezpiecznie (2006), sale sale sale (2009), buch (2011) i kir (2013), z których dwie najnowsze to jednocześnie płyty duetu Kopyt/Kowalski.  W 2004 roku został laureatem X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. W 2006 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Nominowany do Paszportu Polityki (zabuch) oraz Nagrody Literackiej Gdynia (za sale sale sale oraz kir). Mieszka w Poznaniu.

źródło: Nasz Głos Poznański.