Nowy tom Darka Foksa

W marcu nakładem „Biura Literackiego”, ukaże się najnowszy tom wierszy Tablet taty Darka Foksa, ubiegłorocznego laureata Silesiusa za całokształt twórczości. 

To już druga książka autora „Kebab Meister” wydana w ostatnim czasie. Pod koniec ubiegłego roku nakładem wrocławskiej Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza ukazał się jego tom przewrotnej prozy „Susza”.

Grzegorz Jankowicz juror „Silesiusa” tak pisał w naszym portalu o poezji Foksa: Ja to nazywam poezją minimalną, która zmierza do oczyszczenia języka poetyckiego, po to by zastanowić się ponownie nad jego możliwościami. Po to by poetycką polszczyznę jakby uruchomić na nowo. Doprowadzić do nowego otwarcia językowego. To polskiej poezji bardzo potrzebne. Wciąż jeszcze bowiem pokutują u nas takie bardzo tradycyjne podziały na poezję, która zajmuje się rzeczywistością i na taką, która rzekomo się tą rzeczywistością nie zajmuje, ponieważ drąży językowy potencjał polszczyzny i zamyka się w takich grach słownych i o rzeczywistości- rzekomo!- nie ma nam nic do powiedzenia.

W nowym tomie Foks  konsekwentnie podąża swoją poetycką ścieżką. Oto dwa wiersze zapowiadające tom, które zaczerpnęliśmy ze strony wydawcy.

 

WERONIKA

była w folderze trzecim. Wychodziła z kościoła,
kiedy oparłem się o jej volkswagena,

który stał zbyt blisko mojego opla,
co zakończyło się szybko uciętym skowytem.

 

EWA

była w folderze dwudziestym pierwszym. Poszła sobie,
kiedy pewnego popołudnia wróciła

do domu i ujrzała jego fasadę pomalowaną
na pomarańczowo przez malarzy, których nie znała.

Darek Foks (ur. 1966), poeta, prozaik. Ostatnio opublikował książki Rozmowy z głuchym psem (2013), Debordaż (obszerny wybór wierszy i prozy pod redakcją Joanny Orskiej; 2014) i Susza (2014).  Laureat m.in. Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka (wspólnie ze Zbigniewem Liberą). Znalazł się wśród nominowanych do Paszportu Polityki (2000, 2004), Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2013, 2014), Nagrody Literackiej Nike (2014) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011, 2013). W 2014 roku otrzymał Silesiusa za całokształt twórczości.

*

 

Jedna myśl na temat “Nowy tom Darka Foksa

Możliwość komentowania jest wyłączona.