Dzikie dzieci

Można już kupić antologię „Dzikie dzieci”, która zawiera  wiersze laureatów – prestiżowego wyróżnienia dla poetyckich debiutantów – Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina organizowanego  w Łodzi.

W Konkursie im. Jacka Bierezina (na niepublikowany wcześniej, debiutancki tom poetycki) wzięło dotychczas udział ponad dwa tysiące autorów, niemal dwustu z nich otrzymało nominacje do nagrody głównej, dwudziestu nagrodę tę zdobyło. Wiersze  laureatów konkursu, wybrane z nagrodzonych tomów, skonfrontowane zostały z wierszami powstałymi później, w miarę możliwości najnowszymi w dorobku autorów.

Lista laureatów powołanego do życia w 1995 roku konkursu świadczy jak najlepiej o gustach jurorów. Dość wspomnieć, że laureatem pierwszej edycji został Krzysztof Siwczyk i dzięki temu wydał swój pierwszy tomik „Dzikie dzieci” ( od niego wzięła tytuł antologia), co było początkiem jego błyskotliwej kariery. Takich odkryć w kolejnych  dwudziestu latach było sporo i  decyzją jurorów pojawiły się pierwsze książki min. : Marty Podgórnik, Klary Nowakowskiej, Edwarda Pasewicza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Magdaleny Gałkowskiej czy Przemysława Witkowskiego.

Premiera „Dzikich dzieci” odbyła się w grudniu  na VIII Festiwalu Puls Literatury. Nazwa festiwalu nawiązuje do ukazującego w Łodzi, począwszy od roku 1977, aż do wybuchu stanu wojennego, poza zasięgiem cenzury, legendarnego undergroundowego pisma „Puls”. To właśnie patron konkursu – Jacek Bierezin – tragicznie zmarły w 1993 roku w Paryżu poeta, opozycjonista, emigrant polityczny – był współtwórcą i redaktorem naczelnym „Pulsu”.

Książkę można nabyć tutaj