Wielki powrót Tymoteusza Karpowicza na scenę

Dzięki staraniom wielu osób w ostatnich latach udało się do obiegu czytelniczego przywrócić poezję Tymoteusza Karpowicza. Dwa dni temu na polskie sceny powrócił Tymoteusz Karpowicz – dramaturg i jest to powrót w wielkim stylu.

Stało się tak dzięki Weronice Szczawińskiej, która we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zrealizowała zatrzymany przez  komunistyczną cenzurę i nigdy nie publikowany dramat Tymoteusza Karpowicza „Niewidzialny chłopiec”. Tekst powstał w roku 1968 i w dużej części odnosi się do ówczesnych wydarzeń, oczywiście głównie polskiego marca, ale także postaci ze światowej polityki, kultury i popkultury, mód intelektualnych. Krótko mówiąc jest karpowiczową  reakcją na ten burzliwy rok na wielu poziomach. Od polityki po prywatność – zderzenie wyznawanych wartości i stylów życia w obrębie pojedynczej rodziny, której członkowie w konfrontacji z „niewidzialnym chłopcem” – zjawą (buntownika?), która pojawia się w ich domu, obnażają swoje tęsknoty, swoją małość, miałkość, sztuczność, konformizm, głupotę.

Weronika Szczawińska wraz z zespołem z tego powstałego niemal przed półwieczem tekstu i dodajmy – piekielnie trudnego dla aktorów, po mistrzowsku wydobyła jego uniwersalność i stworzyła spektakl jak najbardziej aktualny. Fundując widzom przy okazji wyjątkowo intensywne przeżycie teatralne.

Znakomitą kreację stworzył przede wszystkim Zdzisław Kuźniar w roli Dziadka. Reszta zespołu dostroila się do jego poziomu. Każdy z  aktorów miał  okazję do efektownego popisu i ją wykorzystał. Imponują też precyzyjnie zagrane sceny zbiorowe.

Gorąco polecam.

Mirosław Spychalski

Wrocławski Teatr Współczesny. Tymoteusz Karpowicz „Niewidzialny chłopiec” . Reżyseria: Weronika Szczawińska, Muzyka: Krzysztof Kaliski, Scenografia i kostiumy: Natalia Mleczak

Obsada:

Ojciec – Jerzy Senator

Matka – Ewelina Paszke-Lowitzsch

Dziadek – Zdzisław Kuźniar

Syn – Konrad Wosik [gościnnie]

Córka – Anna Kieca

Doktor – Krzysztof Boczkowski

Służąca – Jolanta Solarz

„Niewidzialny chłopiec” będzie grany przez cały najbliższy tydzień do 20 lutego o godzinie 19. Informacje o następnych spektaklach na stronie: www.wteatrw.pl