Antologia na 20 lecie „Portu”

W marcu do księgarń trafi antologia „100 wierszy polskich stosownej długości”  wydana z okazji jubileuszowego 20  Festiwalu Port Wrocław, będącego kontynuacją „Fortu Legnica”  – największego polskiego festiwalu poetyckiego

W antologii  znajdą się w niej wiersze 44 poetów wybrane przez Artura Bursztę – redaktora naczelnego Biura Literackiego, pomysłodawcę i organizatora Fortu Legnica, a następnie Portu Wrocław.

Przy układaniu antologii przyjąłem kilka sztywnych zasad: czterdziestu czterech autorów, sto wierszy, które jako pierwodruki i wznowienia ukazały się w książkach i publikacjach Fortu i Portu Literackiego oraz przynajmniej dwa festiwalowe wydarzenia z udziałem poety – pisze Burszta w nocie „Kilka słów na koniec” zamieszczonej w książce.

W antologii znaleźli się autorzy pamiętający Fort Legnica: Marcin Baran, Darek Foks, Jacek Gutorow, Mariusz Grzebalski, Roman Honet, Krzysztof Jaworski,Ryszard Krynicki, Zbigniew Machej, Bartłomiej Majzel, Tomasz Majeran, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Tadeusz Pióro, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Dariusz Suska, Krzysztof Siwczyk, Dariusz Sośnicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Adam Wiedemann, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Filip Zawada. Nie zabrakło autorów pierwszych książek Biura Literackiego (Wojciech Bonowicz, Jerzy Jarniewicz, Bogusław Kierc, Krystyna Miłobędzka) oraz tych, którzy dołączyli do festiwalu już we Wrocławiu (Justyna Bargielska,Jacek Dehnel, Konrad Góra, Urszula Kozioł, Piotr Matywiecki, Joanna Mueller,Edward Pasewicz). Silna jest też reprezentacja debiutantów Biura Literackiego (Sławomir Elsner, Julia Fiedorczuk, Łukasz Jarosz, Anna Podczaszy, Szymon Słomczyński, Julia Szychowiak, Adam Zdrodowski).

Nie obyło się jednak bez zgrzytów. Jak pisze Burszta w posłowiu do książki: W antologii zabrakło kilku ważnych dla mnie poetów. Trzech autorów odmówiło zgody na druk. Możliwe, że w swoim czasie nie potrafiłem okazać, jak wiele im zawdzięczam.

Autorzy wierszy z antologii pojawią się podczas finałowego wieczoru w ramach 20. Portu Literackiego w ostatni weekend kwietnia tego roku.