Kolaże Krynickiego

Pod tytułem  G  ukazało się wznowienie zbioru wierszy-kolaży Ryszarda Krynickiego, powstałych w latach 1967-1971.  Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MOCAK-u w Krakowie.

Zbiór po raz pierwszy ukazał się w roku 1971 jako undergroundowy samizdat w jednym egzemplarzu. Wbrew temu co podają media, krakowskie wydanie nie jest pierwszym wznowieniem tej książki. W roku 1999 ukazała się, nakładem „Fortu Legnica” jej edycja zatytułowana „G rekonstrukcja”. Obecna, wydana przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie,  ukazuje się w niewielkim, kolekcjonerskim nakładzie 99 egzemplarzy sygnowanych przez poetę.Wiersze w tej niezwykłej książce zbudowane są  z nagłówków artykułów oraz fragmentów tekstów prasowych. Każde pojedyncze słowo,  zdanie Krynicki powycinał z gazet, ulotek i ponaklejał na planszę.

Jest to poezja, która operuje językiem ograniczonym do fraz znalezionych w gazetach. (…) Użycie takiego języka wymaga uzasadnienia. Czymś takim jest tutaj wizualizacja. Powstał kolaż operujący wycinkami z gazet. Wyraźnie widać, że są to osobne znaki wyrwane z kontekstu. Powstające frazy czy słowa budują nowe sensy, walcząc z obcością używanych elementów (…) G stanowi pomost między poezją tradycyjną a poezją konkretną. Bada granice dziedzin i form oraz sposoby pojawiania się znaczeń. Tym samym mocno wpisuje się w swój czas. Jest gestem konceptualnym ze strony poezji – pisze o książce – Maria Anna Potocka.

Okładka wydania „Fortu Legnica”

Krynicki__Okladka_1999_G

.

 

Ryszard Krynicki (ur. 1943) – poeta, tłumacz, wydawca, w młodości związany z poetycką Nową Falą. Jest jednym z prekursorów niezależnego ruchu wydawniczego. W latach 70. i 80. był związany z  opozycją demokratyczną. W latach 1976–1980 objęty zakazem druku; od tego czasu (do 1989) publikował swoje książki w drugim obiegu oraz w wydawnictwach emigracyjnych. Współzałożyciel Wydawnictwa a5 (1988), od 1991 roku redaguje serię poetycką Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5. Laureat między innymi niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1989), Nagrody Friedricha Gundolfa (2000) i Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (2015).