Elementarz Poświatowskiej dla wszystkich kochanków

Już za miesiąc Wydawnictwo Literackie opublikuje kolejne wydanie „Elementarza Haliny Poświatowskiej dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków”.

To jedyny tego rodzaju elementarz twórczości Haliny Poświatowskiej, jednej z najpopularniejszych i najchętniej czytanych polskich poetek. Jej wiersze, listy, a także fragmenty prozy biograficznej ułożone są w książce w pewne tematyczne całości – tworzą swoisty przewodnik po obszarach i motywach, które w twórczości autorki odgrywają najważniejsze role. Mowa tu więc o życiu i śmierci, miłości i rozstaniach, o przyjaźni i samotności.

Oryginalna kompozycja najpiękniejszych utworów Poświatowskiej będzie niewątpliwie cennym prezentem dla każdego, starszego i młodszego czytelnika, dla miłośnika Poświatowskiej, a także dla tego, kto z jej twórczością zetknie się po raz pierwszy. Przejmujące wiersze skłaniają do zadumy nad problemami ważnymi dla nas wszystkich. Można je czytać także jako pamiętnik o dramatycznych kolejach losu kobiety, która fascynowała urodą, talentem i brawurowym życiem.

* * *

ja jeszcze ciągle czekam na ciebie

a ty nie przychodzisz

a jeśli

to jesteś przejazdem na dwa dni

jak ten fizyk z Moskwy w niemodnym kapeluszu

który uśmiechnął się do mnie

i zniknął na zakręcie białych szyn

nie próbowałam go zatrzymać

wiedziałam przecież

że to nie ty

czekam czekam wytrwale

tak lekko dotykają mnie dni

moja tęsknota jest tęsknotą planet

zmarzłych tęskniących do słońca

a ty jesteś słońcem

które pozwala mi żyć

jest znowu wieczór

na dachach leży śnieg

wąskie wieże kościołów nakłuwają niebo

i dni tak lekko biegną nie wiadomo gdzie