Poezja nowych mediów

Czy nowe media mogą wzbogacić poezję? Czy otwierają przed literaturą nowe możliwości? Czy może są dla niektórych pisarzy jedynie nowomodną zabawką, która przeminie? Przynajmniej częściowe odpowiedzi na te pytanie będzie można uzyskać podczas występu Zuzany Husárovej i L’ubomíra Panáka ze  Słowacji – duetu artystów tworzących cyfrowo – poetyckie performance.

Spotkanie zatytułowane Słowo – wyraz – ciało w otoczeniu post-medialnym odbędzie się 15 kwietnia we wrocławskim Muzeum Współczesnym. Wspólnie z nimi wystąpi także Michael Joyce (USA), autor pierwszej na świecie powieści hipertekstowej afternoon. a story, wydanej w Polsce przez korporację Ha!art w tłumaczeniu Radosława Nowakowskiego i Mariusza Pisarskiego

Michael Joyce i Zuzana Husárová to autorzy różnych pokoleń, kultur i estetyk. Zaczynali swoją przygodę z nowymi mediami od hipertekstów opartych na jednokierunkowym autorskim komunikacie. Z czasem uznali, że bycie pisarzem/poetą nowych mediów oznacza pożegnanie się ze słowem jako jedynym nośnikiem artystycznej ekspresji. Musi zamienić się ono w „wyraz”, w pierwotnym rozumieniu terminu, w jednostkę wypowiedzi obejmującą ruch, obraz, dźwięk.
Spotkanie z autorami – poza zapoznaniem się z konkretną propozycją artystyczną – będzie także okazją do opowiedzenia historii przygód literatury z nowymi mediami i postawienia pytań o możliwości jakie nowe media przed nią otwierają albo czy w ogóle taką otwierają.

Artyści odwiedzą Wrocław w związku z konferencją Literary Margins and Digital Media organizowaną przez Academia Europaea Knowledge Hub Wrocław i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, która odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia.

Słowo – wyraz – ciało w otoczeniu post-medialnym: spotkanie z Zuzaną Husárovą, L’ubomírem Panákiem i Michaelem Joyce’em. Prowadzenie: Mariusz Pisarski
15.4.15 (środa), godz. 18, sala Beautiful Tube
Spotkanie w języku angielskim.