Różewicz w Gliwicach

Dzisiaj o godzinie 18.25 TVP Kultura wyemituje godzinny film dokumentalny „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, kierownika artystycznego Gliwickiego Teatru Muzycznego. Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci wybitnego poety, który dwie dekady spędził w Gliwicach.

Realizatorzy w swoim filmie pokazali znaczenie okresu gliwickiego w twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych Europy. Tadeusz Różewicz przez dwadzieścia lat mieszkał na Śląsku. W 1949 roku w Gliwicach wziął ślub z Wiesławą Kozłowską, tam przyszli na świat jego dwaj synowie. Przed kamerami wypowiadają się m.in. żona poety Wanda, syn Kamil, a także Wojciech Pszoniak, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, Piotr Lachmann oraz znajomi i przyjaciele artysty. W filmie wykorzystano fragmenty dzieł Różewicza, a także archiwalne zdjęcia i nagrania Gliwic.

W Gliwicach powstały setki wierszy Różewicza, a także poematy i kilka dramatów pisarza, a wśród nich – słynna „Kartoteka”.

Film powstał pięć lat temu. Różewicz w 1995 roku został honorowym Obywatelem Gliwic.

 

fot. wikimedia, Michał  Kobyliński, Poetyckie Foto Niusy