Archiwum Tadeusza Różewicza trafi do Ossolineum

Władze Wrocławia zamierzają odkupić od  rodziny zmarłego rok temu Tadeusza Różewicza jego archiwum. Poeta od roku 1968 był mieszkańcem stolicy Dolnego Śląska.

W zamierzeniu władz Wrocławia rękopisy, notatki, biblioteka, w tym wiele książek z dedykacjami, min. Leopolda Staffa, Juliana Tuwima a także pamiątki po autorze „Kartoteki”, jak na przykład jego obszerna korespondencja z Jerzym Nowosielskim”, mają trafić do zbiorów Zakładu im. Ossolińskich, gdzie znajdują się już między innymi rękopisy „Pana Tadeusza”, Słowackiego, Fredry i Sienkiewicza.

Jak zapewnia Prezydent Wrocławia propozycja zakupu będzie przyjęta przez wszystkich zainteresowanych. Jest ona bowiem zgodna z wolą Tadeusza Różewicza. Do omówienia pozostają kwestie kwoty zakupu a także sposobu przekazania archiwum poety.

Część najciekawszych dokumentów ze zbiorów Różewicza miasto zamierza pokazać na specjalnie przygotowanych ekspozycjach. Pierwsza planowana jest w 2016 roku, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury i Światową Stolicą Książki UNESCO.

Warto przypomnieć, że to już kolejne archiwum wybitnego Polaka, które trafi do Wrocławia. W ostatnich latach  trafiły tu archiwum Jana Nowaka – Jeziorańskiego a także, zakupione przez władze miasta, pamiątki po zmarłym dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych wybitnym poecie Tymoteuszu Karpowiczu, w tym biblioteka i jego słynne fiszki. Do Ossolineum ma także zostać przekazana spuścizna po zmarłym kilka dni temu Władysławie Bartoszewskim.