Pomnik undergroundowego poety stanie w Pilźnie

W Pilźnie, tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury, stanie pomnik Ivana Martina Jirousa, zmarłego w 2011 roku undergroundowego poety, kierownika artystycznego legendarnego zespołu Plastic People of The Universe.

Pomnik stanie na moście na torami kolejowymi przy stacji Jižní předměstí. Inicjatorem przedsięwzięcia jest inna czołowa postać czeskiego undergroundu František Stárek  pisarz, dysydent i były redaktor naczelny pierwszego czeskiego undergroundowego pisma Vokno, założonego w roku 1979.

Na projektem pomnika pracuje dwóch, pochodzących z Koszyc artystów Juraj Bartusz i Zbyněk Prokop. Ich uczestnictwo w tym przedsięwzięciu, zadaniem pomysłodawcy, buduje symboliczny most pomiędzy dwiema Europejskimi Stolicami Kultury- Koszycami, które nią były w roku 2013 i obecną Pilznem. Pomnik ma stanąć przed końcem tego roku.

Postument początkowo miał być odlany z brązu, jednak to byłoby zbyt kosztowne. Zbudowany zostanie więc z tańszego tworzywa. Rzeźba nie będzie stała na cokole. Pomnik będzie ustawiony w taki sposób aby posąg Ivana Martina Jirousa „mieszał się” w spotykającą się na moście młodzież ze środowisk alternatywnych.

Inicjatorzy przedsięwzięcia cały czas zbierają fundusze. František Stárek bardzo liczy na słynny pilzneński browar i nie wyklucza, że pomnikowy Jirous, podobnie jak w życiu, mógłby trzymać butelkę „Pilznera”, którego był wielkim miłośnikiem.

Ivan Martin Jirous, ps. Magor (Szajbus) (1944) – poeta i publicysta. Jedna z najbardziej znanych postaci czeskiego undergroundu artystycznego. Był menedżerem słynnego  zespołu The Plastic People of the Universe, zorganizował im wiele nielegalnych koncertów. Opublikował w sumie 19 zbiorów poezji i prozy. Jego zbiór wierszy Magorovy labutí písně, (Łabędzie pieśni Magora) wydany w latach osiemdziesiątych w podziemiu, uchodził za jedną z najważniejszych publikacji ruchu dysydenckiego w Czechosłowacji. Był sygnatariuszem Karty 77. Za swoją działalność artystyczną i polityczną Jirous w więzieniach spędził w sumie ponad 8 lat.

Zmarł 10 listopada 2011 w Pradze

Fot.Ondřej Lipár/Wikipedia

Źródło idnes