Polacy na poesiefestival berlin

W czerwcu w Berlinie odbędzie się wielki międzynarodowy festiwal poetycki poesiefestival berlin . W tegorocznej edycji weźmie także udział reprezentacja Biura Literackiego: Katarzyna Fetlińska, Marta Podgórnik i Dariusz Sośnicki.

Festiwal odbywa się od roku 2000. Co roku bierze w nim udział 100-200 poetów z całego świata. W tegorocznej edycji, która odędzie się w dniach 19 – 27 czerwca, wezmą udział – oprócz Polaków –  poeci między innymi  z Chin, Francji, Ghany, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych, reprezentujących najnowsze nurty w poezji. Hasłem czerwcowej odsłony festiwalu  jest „kapitał” – w całej wieloznaczności tego słowa.

Głównym wydarzeniem z udziałem Polaków będzie wieczór autorski, zaplanowany na 22 czerwca na godzinę 17:30 w berlińskiej Akademii Sztuk (Akademie der Künste). Spotkanie poprowadzi Karolina Golimowska z organizującego festiwal Literaturwerkstatt Berlin.

Udział Katarzyny Fetlińskiej, Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego związany jest z premierą antologii współczesnej poezji polskiej przygotowanej przez księgarnię niemiecko-polską Buchbund. Autorką przekładu wierszy, które weszły w skład książki jest Esther Kinsky –tłumaczka, poetka i autorka prozy. Oprócz tekstów wspomnianej trójki znalazły się w niej wiersze m.in.: Jacka Gutorowa, Jakobe Mansztajna, Adama Wiedemanna.

Jeszcze w tym roku, jak informuje Biuro Literackie,  autorzy z nim związani pojawią się na festiwalach literackich: w Czechach, Norwegii, na Litwie, ponownie w Niemczech, w Armenii, Chinach i Izraelu. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem spotkania w Berlinie jest również Instytut Polski w Berlinie.

Szczegółowe informacje o programie na stronie festiwalu.