Szymborska po włosku

„Pamiątkowe rupiecie”, biografia Wisławy Szymborskiej autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej została właśnie przetłumaczona na język włoski. Książka została opublikowana  przez prestiżowe wydawnictwo Adelphi Edizioni, które jest odpowiedzialne za większość włoskich wydań dzieł Szymborskiej, w tym obszernego tomu wierszy zebranych „Opere” z 2008 roku. 

Autorem tłumaczenia biografii jest Andrea Ceccherelli.

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. Jej opowieść uzupełniają wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej.

Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości. Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.

Dzisiaj w Rzymie w Instytucie Polskim odbędzie się prezentacja książki, połączona z projekcją filmu Katarzyny Kolendy – Zaleskiej o noblistce.