Silesius 2015: Podsiadło, Sendecki, Książek

Podczas wielkiej gali „Silesiusa” Jacek Podsiadło otrzymał dzisiaj, już oficjalnie, nagrodę za całokształt twórczości (czyli 100 tys. zł). Nagroda za książkę roku (50 tys. zł) powędrowała do Marcina Sendeckiego za „Przedmiar robót”. Najlepszym debiutantem został zaś Michał Książek (za „Naukę o ptakach”), który otrzymał 20 tys. zł.

Tegoroczna Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” odbyła się w sobotę 23 maja w Teatrze Muzycznym „Capitol”.

(Zdjęcia: Adrian Jackowski)

 

Książka roku:

Marcin Sendecki, „Przedmiar robót” /Biuro Literackie/
profesor Jacek Łukasiewicz – przewodniczący jury: Marcin Sendecki ma za sobą długą drogę poezjowania. Jego poezja jest kunsztowna, a zwycięska książka wirtuozerska wykorzystująca semantykę, rytm i melodię jednosylabowych słów. Ta poezja kieruje się ku romantyzmowi, ku Mickiewiczowi, ku Słowackiemu, bardziej niż wiersze, w których odnosił się do nich w aluzjach.

sendecki1

Debiut roku:

Michał Książek, „Nauka o ptakach” /Fundacja Sąsiedzi/

prof. Jacek Łukasiewicz : Jego „Nauka o ptakach” wpisuje się w nurt szukania obiektywnej płaszczyzny odniesienia do wierszy, do życia, do swojego pisania. To już nie poezja buntu, społecznej rewolty, czy prywatna metafizyka.

ksiazek2 (2)

Laureat „Silesiusa” za całokształt twórczości:

Jacek Podsiadło

prof. Jacek Łukasiewicz : Jacek Podsiadło, dziś 50-letni poeta, którego wiersze wyrażały niezgodę lat 80., bunt, a jednocześnie łagodność i czułość. Niemal od początki mocne i zwięzłe

podsiadło