W warszawskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie.
Centralną postacią wystawy, przygotowanej przez Piotra Rypsona, Monikę Poliwkę i Juana Manuela Boneta, jest poeta, krytyk i teoretyk sztuki Tadeusz Peiper, główny ideolog i współtwórca międzywojennej I Awangardy poetyckiej. W siedmiu salach Muzeum Narodowego jest zaprezentowana nie tylko historia życia i działalności Tadeusza Peipera ale też kontekst kulturowy tej niezwykłej artystycznej biografii. Prześledzić można też historię awangardy okresu międzywojennego, której początki datuje się na okres paryski i madrycki w życiu Peipera, przypadający na lata I Wojny Światowej. Wówczas napłynęło tam wielu artystów zarówno z Europy jak i Ameryki Południowej. Niektórzy z nich stworzyli awangardową grupę skupioną wokół czasopisma „Ultra”. Dzięki tym kontaktom, Peiper gdy powrócił do Polski po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, miał już gotową koncepcję nowej sztuki.
Na wystawie, w poszczególnych „tematycznych” salach można obejrzeć między innymi Kraków z końca XIX w., kolorowy, kosmopolityczny Madryt z pracami awangardowych artystów. Numery ważnego dla polskiej poezji periodyku „Zwrotnica” , wczesne prace Strzemińskiego, Stażewskiego i Katarzyny Kobro.
Ekspozycję przygotowano wspólnie z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym, w którym niegdyś działał Peiper.
Wystawę Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie w Muzeum Narodowym można oglądać do 6 września 2015 roku. Potem pojedzie do Madrytu, gdzie od 18 września do 6 listopada 2015 roku będzie prezentowana w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando.