Poetycki „Maj nad Wilią”

„Maj nad Wilią” to impreza, która już na stałe wpisała się w krajobraz poetyckiego Wilna. Co roku przyjeżdżają tutaj twórcy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Grecji.

„Maj“ w ciągu ponad 20 lat zdobył rozgłos i renomę. Dlatego chętnych (do udziału w imprezach ale i widzów) nie brakuje. Impreza rozpoczyna się w Wilnie dzisiaj (choć oficjalna inauguracja jutro)  i potrwa do czwartku.

Jak zapewnia Romuald Mieczkowski, dyrektor imprezy „w tym roku przybędą do Wilna poeci i pisarze, ludzie filmu i sceny, dziennikarze i badacze regionu z różnych zakątków Polski, jak też m.in. z Białorusi, Francji, Anglii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, USA. Jak zwykle, w festiwalu będą uczestniczyć polscy poeci z Wilna, ich litewscy koledzy oraz twórcy innych narodowości”.

Uczestnicy festiwalu wyruszą tropami Michała Kleofasa Ogińskiego i Witkiewiczów na Żmudź, odwiedzą unikalną Górę Krzyży.

Odbędą się także prezentacje poetyckie (w tym Środa Literacka), muzyczne (wystąpią znani jazzmani), filmowe (nagrodzone filmy festiwalu EMiGRA).

Romulad Mieczkowski, dyrektor festiwalu i organizator: „Bieżący rok upływa pod znakiem upamiętnienia znakomitych osobistości – na Litwie i Białorusi jest to Rok Michała Kleofasa Ogińskiego, zaś w Polsce – Witkiewiczów. Już obawiałem się, że zawiedzie mnie intuicja, wynikająca z zaglądania do kalendarza, również podkątem festiwalu – dopiero 7 lutego pojawiła się informacja, że Senat RP rok 2015 ogłosił Rokiem Witkiewiczów – w związku ze 130. rocznicą urodzin Witkacego oraz 100. śmierci Stanisława Witkiewicza, który to w 1890 roku z powodu choroby ze Żmudzi przeniósł się do Zakopanego, gdzie zasłynął jako malarz, krytyk sztuki i pisarz, a przede wszystkim twórca stylu zakopiańskiego w architekturze.

Ród Witkiewiczów wywodzi się z majątku Poszawsze pod Szawlami, niedaleko zresztą od miejs, związanych z twórcą poloneza Pożegnanie Ojczyzny. Takiej okazji, aby nawiązać do tak znanych postaci, jako organizator MFP „Maj nad Wiliąi Wisłą“, nie mogłem nie docenić, tym bardziej, że oba rody zasłużyły się niet ylko dla Polski i Litwy, lecz i w skali światowej.

O powiązaniach tych twórców z Litwą będziemy mówili podczas spotkań majowo-czerwcowych, gdyż podstawowa część przedsięwzięcia odbędzie się na początku czerwca. Jednym z powodów takiego przesunięcia są Targi Książki w Warszawie, które odbywają się pod koniec maja i w których uczestniczy również wielu uczestników festiwalu”.

 

Poniedziałek, 1 czerwca

10.00 – Inauguracja przy pomniku Adama Mickiewicza.

10.20-12.00 – „Poznajmy się!” Przedpołudnie gości MFP w podwórzu (lub w Sali Filaretów) Muzeum-Mieszkania A. Mickiewicza. (Bernardinų 11).

12.00-13.00 – Zwiedzanie Muzeum-Mieszkania Adama Mickiewicza.

15.00-17.45 – Konferencja Tropami Ogińskiego i Witkiewiczów na Litwie. Podsumowanie I edycji konkursu Polak wielu Kultur. Czynne będzie stoisko z książkami i wydawnictw „Znad Wilii”. Instytut Polski (ul. Wielka – Didžioji 23).

 

Wtorek, 2 czerwca

8.00-23.00 – Przejazd na trasie Wilno-Góra Krzyży-Szawle-Poszawsze-Cytowiany.

Z zatrzymaniem się przy Górze Krzyży i Szawlach (Šiauliai). Pobyt w Poszawszu, przy dworku Witkiewiczów i Cytowianach (na podstawie listy organizatora).

 

Środa, 3 czerwca

10.00-14.30 – Przegląd filmów laureatów festiwalu EMiGRA II – autorstwa Polaków z zagranicy oraz dotyczących życia Polaków tam mieszkających. Instytut Polski.

15.30-16.45 – Wycieczka śladami literackimi po Wilnie cz. II.

17.00 – Z pamięcią o Celi Konrada. Środa Literacka – podwórze przy Celi.

18.30 – Biesiada Poetów, Malarzy, Muzyków i ich Przyjaciół „Wielokulturowe barwy miasta nad Wilią”. Występ duetu jazzowego: Jan Maksymowicz (saksofon) –

Eugenijus Kanevičius (bas akustyczny) oraz greckiego muzyka Athanasiosa Voulropoulosa. Muzeum A. Mickiewicza (wejście z zaproszeniami).

 

Czwartek, 4 czerwca

10.00 – Rozmowa na tematy translatorskie i współpracy literatur w Związku Pisarzy Litwy. Uczestniczą goście zagraniczni i polscy poeci Wilna (K. Širvydo 6).

11.30 – Wycieczka śladami literackimi po Wilnie, cz. III.

15.00 – Wizyty w polskich placówkach kulturalnych. Odjazd gości zagranicznych.