Polska poezja w Berlinie

poesiefestival w Berlinie to jedna z większych imprez literackich w Europie. W tym roku nastąpi jego szesnasta odsłona i wezmą w niej udział polscy poeci: Katarzyna Fetlińska, Marta Podgórnik i Dariusz Sośnicki. Zapowiadana przez nas impreza wystartuje już 19 czerwca.

20 czerwca Artur Burszta, szef Biura Literackiego, weźmie udział w spotkaniu organizatorów festiwali literackich.

Głównym polskim wydarzeniem będzie zaś wieczór autorski, zaplanowany na 22 czerwca na godzinę 17:30 w berlińskiej Akademii Sztuk. Spotkanie poprowadzi Karolina Golimowska – autorka opowiadań, felietonistka, tłumaczka, związana z Literaturwerkstatt Berlin. Oprócz  polskich twórców w festiwalu uczestniczyć będą pisarze z Chin, Francji, Ghany, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych.

Berlińskiej prezentacji twórczości Katarzyny Fetlińskiej, Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego towarzyszyć będzie premiera antologii współczesnej poezji polskiej, przygotowanej przez księgarnię niemiecko-polską Buchbund. Autorką przekładów jest Esther Kinsky – wybitna tłumaczka, poetka i prozaiczka. Oprócz tekstów wspomnianej trójki znalazły się w niej również wiersze Jacka Gutorowa, Jakobe Mansztajna i Adama Wiedemanna. Książkę uzupełniają zapisy spotkań z autorami, jakie w ostatnich miesiącach odbyły się w księgarni.

W Berlinie zobaczyć będzie można również prace wyróżnione w organizowanym przez Biuro Literackie konkursie Komiks wierszem oraz klipy z projektu Nakręć wiersz. Prace będą dostępne dla niemieckiej publiczności w księgarni Buchbund (Sanderstraße 8). 21 czerwca podczas spotkania o godzinie 18:00 Jagoda Engelbrecht – dziennikarka, berlińska korespondentka kilku polskich mediów w zakresie kultury – porozmawia o historii i dorobku Biura i Portu Literackiego z Arturem Bursztą oraz polskimi autorami, obecnymi na festiwalu.