O Różewiczu w Rzymie

W Rzymie, podczas Festival Letterature odbyła się właśnie prezentacja „Śmierci w starych dekoracjach” Tadeusza Różewicza. 

W dyskusji o poezji i prozie autora „Kartoteki” wzięli udział prof. Luigi Marinelli, prof. Robert Cieslak i Andrzej Sapija, reżyser filmu „Poeta emeritus”, który został zaprezentowany rzymskiej publiczności.

Do wydania „Śmierci w starych dekoracjach” (opowiadania, które poeta wydał w 1969 roku) doszło dzięki staraniom i wsparciu Instytutu Polskiego w Rzymie oraz Instytutu Książki. Książka ukazała się tuż po 90. urodzinach poety.

Ówczesny dyrektor Instytutu Polskiego w Wiecznym Mieście Jarosław Mikołajewski powiedział w rozmowie z PAP, że „Włochy zajmują w twórczości Tadeusza Różewicza miejsce tak uprzywilejowane i inspirujące, że powinno stać się to przedmiotem głębszych badań”.

Książkę przetłumaczył Silvano De Fanti, wykładowca literatury polskiej na uniwersytecie w Udine.

Oprócz „Śmierci w starych dekoracjach” we Włoszech opublikowano następujące książki Różewicza: Colloquio con il principe (Mondadori, 1964), Il guanto rosso e altre poesie (Scheiwiller, 2003), Bassorilievo (Scheiwiller, 2004), Le parole sgomente. Poesie 1947-2004 (Metauro, 2007).