Poeci w TVP Kultura

23 czerwca na antenie TVP Kultura odbędzie się premiera nowego literackiego programu „Poeci” autorstwa Artura Burszty. Jak podaje portal biuroliterackie.pl – „Program emitowany będzie w każdy kolejny wakacyjny wtorek, a poprowadzą go Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz”.

Każdy z odcinków to dwudziestopięciominutowa rozmowa podzielona na trzy części. W pierwszej debiut autora zestawiany jest z ostatnią książką. W drugiej mowa jest o literackiej aktywności twórcy poza pisaniem poezji. W trzeciej konwersacja skupia się na jednym wierszu.

W pierwszych odcinkach zobaczymy Ryszarda Krynickiego i Marcina Sendeckiego – tegorocznych laureatów Nagrody im. Herberta oraz Nagrody Poetyckiej Silesius, a także Romana Honeta i Dariusza Sośnickiego – nominowanych do Nagrody im. Szymborskiej i Nagrody Literackiej Gdynia.

Ryszard Krynicki opowiada o zaginionym rękopisie młodzieńczych wierszy. Tematem rozmowy z Marcinem Sendeckim jest „wzruszenie”. Roman Honet porównuje dzisiejszych debiutantów i tych z poprzedniej dekady. Dariusz Sośnicki mówi o warsztacie pracy redaktora znanych prozaików.

Z rozmów wyłaniają się nie tylko indywidualne obrazy poszczególnych poetów, ale także szeroka panorama polskiej poezji ostatnich dziesięcioleci. W kolejnych odcinkach dopełnią ją m.in.: Darek Foks, Krzysztof Jaworski, Marta Podgórnik, Andrzej Sosnowski i Bohdan Zadura.

„Poeci” emitowani będą w TVP Kultura w każdy wtorek o godzinie 11:30 oraz po 22:00 (po zakończeniu opery). Powtórki programu zobaczyć będzie można także w internetowej telewizji PortTV na stronie portliteracki.pl.

Program jest elementem akcji „Literackie lato w TVP Kultura”. Bohaterów audycji będzie można zobaczyć i posłuchać m.in. podczas wakacyjnych Portów Literackich w Kołobrzegu od 7 do 9 lipca, w Gdańsku między 18 a 20 sierpnia oraz 26 września w Stroniu Śląskim.

fot. biuroliterackie.pl